12 tydzień ciąży

0
639

Dla kobiet będących w stanie błogosławionym 12 tydzień ciąży jest pewnego rodzaju magicznym i bardzo istotnym momentem. Wtedy to właśnie mija okres największego ryzyka nieprawidłowego rozwoju ciąży czy poronienia. Wiele kobiet zaczyna już zauważać rosnący brzuch. Oczywiście nie jest to regułą, gdyż bardzo szczupłe, wysportowane przyszłe mamy mogą jeszcze długo nie widzieć rosnącego brzuszka.

12 tydzień ciąży

12 tydzień ciąży12 tydzień ciąży to również koniec pierwszego trymestru, w którym wiele kobiet odczuwa najbardziej nieprzyjemne dolegliwości. W szczególności nudności i wymioty. Jest to zatem moment, w którym większość przyszłych mam czuje się już znacznie lepiej i to pod względem fizycznym oraz psychicznym. A także podróżowanie samolotem jest znowu bezpieczne. Co do zasady przynajmniej na kilka najbliższych miesięcy – chyba, że lekarz prowadzący oceni to inaczej.

12 tydzień ciąży oznacza 10 tydzień życia płodowego dziecka, które w tym momencie waży ok. 10-14 gram i mierzy 6 cm. Maluszek potrafi już uśmiechać się, ssać kciuk, czy zamykać i otwierać usta. Co ważne w tym okresie ciąży dziecko zaczyna już reagować na bodźce zewnętrzne, może już także swobodnie pływać, gdyż w 12 tygodniu zwiększa się znacznie ilość płynu owodniowego. Skora i mięśnie dziecka na początku drugiego trymestru grubieją, choć nadal widać naczynia krwionośne przez skórę. W tym momencie szkielet chrzęstny zastępowany jest kostnym, a ostatecznemu wykształceniu ulegają płuca, trzustka, natomiast jelita dziecka kurczą się i zaczynają wykonywać ruchy robaczkowe.

Badanie genetyczne

12 tydzień ciąży ze względu na swoją kluczową rolę jest też dobrym momentem na wykonanie badania tzw. genetycznego (o ile pozwala na to wielkość płodu, a dokładniej, gdy jego długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi od 45 do 84 mm). Podczas takiego badania lekarz ocenia m.in. przezierność fałdu karkowego, kostnienie kości nosowych (niezwykle istotne przy stwierdzaniu wad typu: zespół Downa, Turnera czy Edwardsa).
W tym momencie trudno jeszcze ocenić płeć dziecka, choć czasem już się to udaje – 100% pewność co do płci dają jednak badania usg wykonywane po 16 tygodniu ciąży.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here