13 tydzień ciąży

0
570
13 tydzień ciąży

Oczekiwanie na dziecko rodzi w przyszłych matkach ambiwalentne uczucia. Cieszmy się, że wkrótce na świecie pojawi się nowy członek rodziny, ale też jesteśmy pełni obaw i niepokoju, czy ciąża i poród przebiegną prawidłowo, czy dziecko będzie zdrowe, a my podołamy macierzyństwu. Stresuje się zarówno przyszła mama, jak i tata.

Kobieta w ciąży

13 tydzień ciążyDodatkowo zmieniające się stężenia hormonów powodują, że popadamy w skraje emocje, od łez do śmiechu. Stajemy się bardziej wrażliwie i drażliwe, krzyczymy na partnerów i płaczemy na reklamach proszku do prania. Następuje też czas, w którym zaczynamy się edukować, biegniemy do księgarni i kupujemy poradniki dla przyszłych mam. Godzinami czytamy blogi, o jakiej tym muzyki słuchać, aby dziecko wyrosło na geniusza, co jeść, aby nasza dieta wpływała pozytywnie na malucha. I tak dochodzimy do magicznego okresu, który zdaniem większości pań jest najpiękniejszy. Nasze emocje zaczynają się stabilizować.

13 tydzień ciąży

Następuje 13 tydzień ciąży, to okres, w którym dziecko zaczyna ssać kciuk, możemy już poznać jego płeć, jeśli odpowiednio ustawi się podczas rutynowego badania USG. Dziecko zaczyna poruszać się w ciele matki, ruszać rączkami i nóżkami, jest coraz bardziej świadome swojego otoczenia. W tym okresie nie wyczujemy jeszcze żadnych ruchów, czy tak popularnego kopania, ponieważ płyny owodniowe w ciele kobiety amortyzują uderzania. Zmianom ulega także sama kobieta, waga zaczyna się zwiększać, a dotąd niewidoczny brzuszek uwypuklać. Wraz ze wzrostem wagi zwiększa się apetyt kobiety.
To właśnie w 13 tydzień ciąży powinien być dla nas ostatnim dzwonkiem, by przyjrzeć się dokładnie naszej diecie. To, co jemy w tym okresie jest nie tylko kluczowe dla rozwoju dziecka, ale też ważne dla naszego samopoczucia. Odpowiednia dieta pozwoli nam wrócić szybko do wagi po porodzie. Dietetycy oraz ginekolodzy apelują, aby ograniczyć ilość węglowodanów prostych oraz zacząć zastanowić się nad suplementacją niezbędnymi witaminami, oczywiście pod nadzorem lekarza. W tym okresie zaczyna się wykonywać też badania pozwalające wykluczyć choroby genetyczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here