14 tydzień ciąży

0
597
14 tydzień ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Niezależnie od tego, czy była planowana, długo oczekiwana czy też może okazała się zaskoczeniem, zazwyczaj stanowi rewolucję życiową. Chociaż każda kobieta przechodzi ten czas nieco inaczej to dobrze wiedzieć, jakie procesy zachodzą w każdym trymestrze i co dzieje się w poszczególnych tygodniach. 14 tydzień ciąży mieści się już w drugim trymestrze. Co to oznacza dla przyszłej mamy?

Początek drugiego trymestru

14 tydzień ciążyJeśli przez pierwsze 3 miesiące kobiecie towarzyszyły mdłości, wymioty i ogólne złe samopoczucie to często początek drugiego trymestru okazuje się dla niej wybawieniem. Nagle niemalże z dnia na dzień mijają nieprzyjemne dolegliwości i zastępuje je przypływ energii i chęci do działania. Brzuszek nie jest jeszcze bardzo widoczny, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko, i nie stanowi obciążenia dla kręgosłupa. Kobieta może prowadzić normalną aktywność, oczywiście pod warunkiem braku zagrożenia ciąży. Wiele osób pracujących zawodowo przebywa już często na zwolnieniu lekarskim w domu, więc warto wykorzystać ten czas i siły na przygotowanie mieszkania na pojawienie się maleństwa, a także dbanie o siebie i odpowiedni relaks.

14 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży to już bezpieczny czas dla maleństwa. Zakończył się proces organogenezy i ukształtowały się najważniejsze organy. Dziecko ma jeszcze bardzo dużo miejsca, więc może swobodnie się poruszać, chociaż w większości przypadków nie jest to jeszcze odczuwalne dla matki. Zdarza się, że 14 tydzień ciąży to czas, gdy można już rozpoznać płeć dziecka. Zależy to w dużej mierze od ułożenia płodu w łonie kobiety. Na tym etapie jest on wielkości zaciśniętej pięści i może mieć około 10 cm długości. Twarz dziecka też jest już ukształtowana. Pojawiają się pierwsze włoski i co ciekawe – maleństwo może zaczynać ssać kciuk.

W drugim trymestrze wiele pań rozkwita. Poprawia się stan włosów i paznokci, a często i cera przestaje sprawiać problemy. Na tym etapie większość kobiet przyzwyczaja się już do swojego odmiennego stanu i z niecierpliwością oczekuje pojawienia się na świecie potomstwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here