15 tydzień ciąży

0
692
15 tydzień ciąży

Gratuluję, jeśli jesteś ze mną nadal na tym etapie, oznacza to, że sporo początkowych trudności związanych z ciążą masz już za sobą! Twoje dziecko prawdopodobnie ma już ponad 50g wagi i 11 cm wzrostu. Przed Tobą 15 tydzień ciąży, co to dla Ciebie oznacza?

15 tydzień ciąży

15 tydzień ciążyPrzez środek Twojego brzucha biegnie teraz ciemna linia, łączy spojenie łonowe z pępkiem. Naturalne przebarwienia w ciąży spowodowane są zmianami hormonalnymi, które sprawiają, że Twoje pieprzyki i piegi stały się ciemniejsze. Z powodu podwyższonego ciśnienia w Twoich żyłach mogą pojawić się żylaki. Żeby im zapobiegać unikaj wysokich temperatur i ruszaj się: pływaj, chodź na spacery. Unikaj wysokich obcasów oraz obcisłej odzieży. Hormonalne zmiany to także zmienne nastroje. Możesz zacząć odczuwać strach przed zmianami w życiu, organizmie i tym co może się wydarzyć. Na depresyjne nastroje i płaczliwość pomóc może rozmowa z bliskimi oraz wspólne wybranie się na zakupy – 15 tydzień to czas na zmianę garderoby. Powodem tego jest oczywiście pojawiający się brzuszek. Inne zmiany fizyczne, to unosząca się macica – która przestanie naciskać na Twój pęcherz moczowy, co spowoduje, że nie będziesz musiała tak często biegać do łazienki. Z kolei wadą tych zmian są zaparcia, które mogą się pojawić w tym okresie ciąży.

Zmiany w diecie

Dobrze byłoby wprowadzić kilka zmian do swojej diety. Twoje serce jest teraz nieco większe i pompuje większą ilość krwi. Częstą przypadłością na którą zapadają przyszłe mamy w tym okresie jest anemia ciążowa. Aby zapobiegać tym nieprzyjemnym zmianom wzbogać swoją dietę o produkty bogate w błonnik (warzywa, orzechy) oraz żelazo (mięso, podroby). Skonsultuj się z lekarzem, może on wskazać na potrzebę suplementacji. Ten czas może umilić Ci fakt odczuwania pierwszych ruchów płodu. W okolicy 15 tygodnia staje się on bardzo aktywny. Chętnie wywraca się z boku na bok, ssie kciuk, porusza malutkimi rękami oraz nogami. Pamiętaj, że Twój nastrój będzie przenosił się na dziecko. Jego ruchy będziesz odczuwać jako delikatne łaskotanie lub mrowienie. Jednak na wyraźne znaki – jak kopnięcia trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here