20 tydzień ciąży

0
645
20 tydzień ciąży

Niezależnie od tego, ile mamy lat, większość z nas prędzej lub później zostaje matkami. Sporo kobiet rodzi swoje pierwsze dziecko około 20 roku życia. Choć wydaje się, że ta granica lekko idzie w górę. Dla wielu kobiet, które robią karierę, subiektywnie dobrym momentem na zajście w ciążę, jest wiek po trzydziestce.

Planowanie ciąży

20 tydzień ciążyPlanując ciążę warto pamiętać o tym, żeby nie odkładać tego w czasie zbyt daleko. Im młodsze jesteśmy, tym zdrowsze i pełne życia są nasze organizmy. Większa jest również szansa na urodzenie zdrowego potomka. Na początku ciąży czujemy zwykle duże podekscytowanie, ale też lęk przed nieznanym zwłaszcza, jeśli będzie to nasze pierwsze dziecko, ale nawet jeśli mamy już za sobą ciążowe doświadczania, bo wychowujemy kilkoro dzieci, to wiemy doskonale, że każda ciąża jest inna i każda może powodować budzące zdumienie dolegliwości.

Bardzo wyjątkowym czasem jest zakończenie I trymestru czyli moment kiedy kończy się dwunasty tydzień, dziecko zaczyna teraz gwałtownie rosnąć i brzuszek będzie coraz bardziej widoczny. Wcześniej rozwijały się głównie narządy i organy. W II trymestrze maluch przybiera na wadze. Niektóre wcześniaki rodzą się wraz z końcem II trymestru, ich stan zdrowia najczęściej nie jest najlepszy i muszą leżeć w inkubatorze.

20 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży, czyli „połowa drogi”, to moment, kiedy możemy czuć intensywne ruchy płodu. Maluch reaguje ekscytacją na emocje, które przeżywa jego mama, a czasami porusza się w momencie, kiedy mama odpoczywa. Jednym słowem, nie daje o sobie zapomnieć Dużo trzeba wypoczywać, maluch przybiera sporo na wadze, po to, żeby za jakieś 4 miesiące być gotowym na pojawienie się na świecie.

Ciąża zwykle trwa około 40 tygodni. Dzieci urodzone między 36 a 42 tygodniem ciąży to noworodki urodzone oo czasie. Zwykle są one zdrowe i nie dostrzega się u nich jakiś nieprawidłowości. Dobrze, jeśli maluch dostanie 10 punktów, w skali Apgar, która zawiera w sobie ocenę oddechu, wyglądu skóry i innych odruchów. Położna z lekarzem oceniają je w pierwszych minutach po porodzie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here