26 tydzień ciąży

0
598

W 26 tygodniu ciąży, czyli pod koniec 6 miesiąca ciąży dziecko w łonie matki nadal dość szybko się rozwija. Jest to moment, w którym dziecko zaczyna otwierać oczy i ma coraz lepiej rozwinięty narząd słuchu. W tym okresie dziecko jest jeszcze bardzo wrażliwe na światło i często w bardzo jasnych pomieszczeniach lub w pełnym słońcu maleństwo przekręca główkę, aby unikać rażącego światła. U malca rozwijają się również kubki smakowe. Dziecko ma około 25 cm wzrostu i waży niespełna kilogram. Do czasu porodu powinno przybrać jeszcze około 3 kilogramy. W płucach dziecka zaczyna wytwarzać się surfaktant, dzięki któremu dziecko będzie mogło swobodnie i samodzielnie oddychać po porodzie.

Drugi trymestr ciąży rozpoczyna się wraz z końcem szóstego miesiąca ciąży. Dziecko zaczyna coraz więcej się ruszać, rozpychać łokciami i kopać i ssać kciuk. Maluszek ćwiczy swoje odruchy chwytne poprzez zabawę swoimi kończynami lub ciągając za pępowinę.

Zmiany zachodzą także w wyglądzie matki. Brzuch jest coraz twardszy, a piersi zaczynają produkować gęstą wydzielinę o żółtym zabarwieniu – jest to znak, że w piersiach zaczyna tworzyć się mleko. W tym okresie zaczynają się także pojawiać problemy z nietrzymaniem moczu. Zapobiec temu możemy poprzez ćwiczenie mięśni Kegla.

26 tydzień ciąży

26 tydzień ciąży26 tydzień ciąży to ostatni dzwonek na zapisanie się do szkoły rodzenia. Przyszła matka od 21 tygodnia ciąży ma możliwość skorzystania raz w tygodniu z usług położnej środowiskowej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Potrzebę takiej wizyty należy wcześniej zgłosić.

Do porodu zostało jeszcze 14 tygodni, niemniej gdy dochodzi do porodu przedwcześnie, lekarzom zazwyczaj udaje się uratować sześciomiesięczne maleństwo. Koniec drugiego trymestru to jest moment, w którym należy przygotowywać już wyprawkę dla maleństwa oraz przygotować mu pokój, kupić wózek i łóżeczko. Przyszli rodzice często kupują zbyt wiele ubranek dla noworodka, a nie jest to konieczne. Maleństwo będzie rosło bardzo szybko i zanim się nie obejrzysz wyrośnie ze swoich wszystkich ubranek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here