30 tydzień ciąży

0
652
30 tydzień ciąży

Siódmy miesiąc ciąży to już czas, kiedy w Twoim ciele zachodzą widoczne zmiany, przygotowujące maluszka na przyjście na świat. W tym czasie zostaje tylko dziesięć tygodni do porodu, a więc warto przyjrzeć się co dzieje się w Twoim ciele.

30 tydzień ciąży to okres przygotowań do porodu

30 tydzień ciąży to okres przygotowań do poroduW tym czasie wielkość płodu może wynosić od około 30 cm do 40 cm i ważyć średnio 1,4 kilograma i z każdym dniem może się to zmieniać, gdyż 30 tydzień to okres największych zmian w rozwoju dziecka. Na tym etapie bardzo szybko dojrzewa mózg, nabiera odpowiednich kształtów, a co za tym idzie: zaczyna przejmować część obowiązków, które do tej pory pełniło ciało. Na przykład może to być regulacja temperatury.

W całym organizmie dzidziusia zachodzą wielkie zmiany; kształtują się płuca, zmysł węchu, głowa zaczyna nabierać odpowiednich kształtów. W tym też czasie dziecko może ustawić się już w pozycji przygotowującej do porodu, czyli główką w dół. Natomiast jeżeli jeszcze tego nie zrobiło to nastąpi to w najbliższych tygodniach. Z racji tego, że maluszek staje się coraz większy i co za tym idzie: ma coraz mniej miejsca – to jego ruchy stają się spokojniejsze ale nadal wyczuwalne, zwłaszcza iż płód, który jest aktywny wierci się przez prawie cały czas!

30 tydzień ciąży dla kobiety bywa męczący

W głównej mierze Panie często skarżą się na nadmierne pocenie, obrzęki dłoni i kostek spowodowane zatrzymywaniem się wody w organizmie. Warto nie obciążać się wtedy dodatkowo i spać z nogami na poduszce, tak aby były one na wysokości powyżej głowy.
Dobrze jest także wspomnieć o wielu wizytach w łazience, których doświadczasz właśnie w tym czasie. Wynika to z uciskaniem dziecka na pęcherz, który nie jest w stanie pomieścić zbyt wiele moczu.

W tym też okresie warto zrezygnować z czynności obciążających fizycznie, do pracy powinnaś zaprzęgnąć innych domowników, by móc sobie odpocząć. Bardzo ważna jest dieta i zdrowe odżywianie, dzięki któremu będziesz mieć pewność, że Twój maluch prawidłowo się rozwija. Nie odmawiaj sobie jedzenia, ale uważaj na słodycze, pokusa może być wielka i czasem możesz po nie sięgnąć, ale nie należy spożywać ich przez cały czas.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here