31 tydzień ciąży

0
921
31 tydzień ciąży

Ciąża to czas w życiu kobiety, któremu towarzyszy pełno nowych doświadczeń. Od radosnego uczucia ruchów dziecka w brzuchu po często okropne mdłości, szczególnie na początku ciąży. U człowieka ciąża trwa 40 tygodni, czyli około 9 miesięcy. Znajomi/rodzina, często pytają ciężarną kobietę, w którym miesiącu ciąży jest, lecz lekarz czy położna określa wiek ciąży w tygodniach.

31 tydzień ciąży

Z każdym tygodniem zachodzą duże zmiany zarówno w organizmie kobiety, jak i w rozwoju dziecka. Każdy tydzień to nowe wyzwania dla ciała. Kiedy zaczyna 31 tydzień ciąży kobieta wchodzi w ostatnie 10 tygodni tego stanu błogosławionego. Już od dłuższego czasu, każdy na ulicy widzi, że dana kobieta jest ciężarną. To zaawansowana ciąża, więc brzuch jest wyraźnie zaokrąglony a dziecko, które niebawem przyjdzie na świat waży już około półtora kilograma!

31 tydzień ciążyPrzyszła mama już mocno odczuwa dodatkowe kilogramy nabyte podczas całej ciąży. Nie ma reguły na to, ile przytyje kobieta, zależy to od wielu czynników. Zarówno od genów, jak i nawyków oraz dbania o siebie w trakcie ciąży i panowania nad wilczym apetytem, który dopada w tym czasie. Coraz trudniej jest się poruszać, zakładanie butów często wymaga pomocy od osoby trzeciej a puchnące nogi i bolące stawy zniechęcają do ruszania się z łóżka. Oczywiście w tak wysokiej ciąży kobieta musi się oszczędzać, ale nie warto rezygnować ze spokojnych spacerów, to samo zdrowie zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

Dziecko jest już naprawdę dobrze rozwinięte, teraz będzie mu przybywać jeszcze dość sporo masy ciała, może się ona nawet podwoić do czasu porodu. Maleństwo już doskonale słyszy co dzieje się na zewnątrz jego już ciasnego domu, ma rozwinięty zmysł smaku i zapachu, a także wyraźnie widzi natężenie światła. Jest już całkiem zdolnym brzdącem, który niedługo pojawi się na świecie.

Warto już pomyśleć o przygotowaniu wyprawki, bo dzieci lubią robić niespodzianki i przyjść bez zapowiedzenia nieco wcześniej na świat. Ostatnie 10 tygodni to czas, w którym do świadomości rodziców już naprawdę dochodzi to co niedługo ma się wydarzyć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here