7 tydzień ciąży

0
706
7 tydzień ciąży

Czas ciąży to dla kobiety niesamowity etap życia. Już od pierwszych tygodni wiele się dzieje i każda przyszła mama przeżywa ten okres na swój wyjątkowy sposób. 7 tydzień ciąży to etap wielu zmian, zarówno w organizmie matki jak i rozwijającego się maluszka.

7 tydzień ciąży – co się dzieje z dzieckiem?

7 tydzień ciążyPo pierwsze płód intensywnie rośnie i w tym okresie może osiągnąć długość od 7 do 12 milimetrów. Można teraz dokładnie określić wiek ciążowy. Służy do tego wymiar CRL, który zwiększa się o około 1 milimetr dziennie. Wiek w dniach oblicza się się dodając do wymiaru w milimetrach liczbę 35. Następuje też szybki wzrost kończyn górnych i dolnych a na ich końcach zaczynają się pojawiać zalążki dłoni i stóp. Serce w 7 tygodniu dzieli się na dwie komory a tętno płodu osiąga wartości wartości pomiędzy 130 a 160 uderzeń na minutę. Można już zobaczyć zarys twarzy dziecka, co wywołuje ogromne emocje u przyszłych rodziców. Mózg płodu rozwija się coraz intensywniej, tak samo jak ważne dla życia narządy wewnętrzne. Niestety jest jeszcze możliwe rozpoznanie na USG płci dziecka.

Co się dzieje organizmie przyszłej mamy?

To jest moment, kiedy można zauważyć pierwsze zmiany w swoim wyglądzie. Na pewno nie warto jeszcze inwestować w specjalne ciążowe ubrania ale noszone dotychczas spodnie mogą się wydawać lekko obcisłe. Utrzymują się takie objawy jak: poranne mdłości, wahania nastroju, powiększone i tkliwe piersi czy ból w podbrzuszu. Pojawia się potrzeba częstszego korzystania z toalety, ze względu na ucisk powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Ponieważ zapotrzebowanie organizmu na witaminy i składniki mineralne zdecydowanie wzrasta , należy się wybrać na badania. W tym okresie serce podejmuje już zwiększony wysiłek. Skutkuje to przyśpieszonym biciem serca , pojawianiem się zadyszki, szybszym męczeniem się oraz potrzebą krótkiej drzemki w ciągu dnia. U niektórych kobiet dodatkowym objawem jest zwiększone wydzielanie śliny i metaliczny posmak w ustach.
Niektóre zmiany mogą wydawać się nieprzyjemne, ale tak naprawdę, ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here