Ciąża pozamaciczna

0
730
Ciąża pozamaciczna

Wiele par z upragnieniem czeka na przyjście na świat swojego dziecka. Niekiedy jednak czas ciąży i oczekiwania na pojawienie się dziecka jest czasem niepewności i strachu zarówno o zdrowie rozwijającego się płodu jak też samej kobiety.

Ciążą wysokiego ryzyka jest ciąża pozamaciczna

Jej pojawienie się związane jest ze szczególną kontrolą ginekologiczną przez cały okres ciąży. O ciąży pozamacicznej mowa, gdy zapłodnione jajeczko zagnieździ się poza macicą, najczęściej w jajowodzie. Medycyna upatruje główną przyczynę takich anomalii w nieprawidłowościach budowy anatomicznej kobiety, wcześniejszymi przypadłościami zapalenia przydatków, zmianach na jajowodach. Profilaktyka jest tu taka aby nie doprowadzać do stanów zapalnych pochwy i narządów rodnych i nie lekceważyć ich, gdyż mogą one powodować ryzyko niedrożności jajowodów i potencjalne ciąże pozamaciczne.

Ciąża pozamaciczna jest zazwyczaj wykrywana dość późno, gdy dojdzie już do pewnych komplikacji

Testy ciążowe są mało skuteczne w wykrywaniu ciąży pozamacicznych. Często kobiety dowiadują się o ciąży tego typu w momencie gdy dochodzi już do rozerwania jajowodu w konsekwencji którego kobieta skarży się na silny ból brzucha, brzuch staje się twardy i dochodzi do krwotoku do jamy brzusznej. To jest już stan zagrożenia życia kobiety. Jajowód jest cienką i delikatną rureczką która łatwo może zostać przerwana, nie jest rozciągliwa.

Ciąża pozamacicznaJednak nie zawsze miejscem gdzie zagnieżdża się jajeczko jest jajowód. Ciąża pozamaciczna to także ciąża jajnikowa, ciąża brzuszna i szyjkowa. W ciąży brzusznej zapłodnione jajeczko może rozwijać się między jelitami.

O ile wcześniej nie dojdzie do przerwania jajowodu lub ciąża pozamaciczna zagnieździła się w innym miejscu niż jajowód, to po około 2-3 miesiącach kobieta odczuje że coś jest nie tak. Zacznie odczuwać boleści brzucha i krwawić z dróg rodnych. Ból może być nie do zniesienia i promieniować w inne partie ciała. Konieczna jest wówczas natychmiastowa pomoc lekarska. Podstawowym badaniem jakie zleci lekarz będzie badanie hormonu HCG we krwi. Potwierdzi ono ciążę a niski jego poziom potwierdzi że to ciąża pozamaciczna. Ginekolog wykona także badanie USG dopochwowe aby potwierdzić że to w macicy brak jest jajeczka.

Ciąża pozamaciczna jest na ogół usuwana operacyjnie lub endoskopowo gdyż szanse na jej donoszenie są znikome, a ryzyko utraty życia przez kobietę ogromne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here