Czym jest stopa cukrzycowa?

0
1537
Czym jest stopa cukrzycowa?

Cukrzyca to choroba atakująca wiele narządów. Może ona być powodem kłopotów ze stopami i wystąpieniem tzw. zespołu stopy cukrzycowej. Aby do niego nie dopuścić diabetyk musi kontrolować poziom cukru we krwi oraz pilnować diety i stosować się do zaleceń lekarza.

Czym jest stopa cukrzycowa i jak się objawia?

Stopa cukrzycowa, a dokładniej zespół stopy cukrzycowej to dolegliwość spowodowana cukrzycą. Szczególnie groźny jest stan, kiedy człowiek nie jest świadomy swojej choroby, nie podjął leczenia lub jest ono nieprawidłowe. Naraża się wtedy na powikłanie cukrzycy. Za powstanie stopy cukrzycowej odpowiada długotrwale podniesiony poziom cukru we krwi. Powoduje on uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz nerwów w obrębie stóp. Z tego powodu chory może mieć zaburzone odczuwanie bólu oraz temperatury w stopach, mogą pojawiać się trudno gojące się rany, owrzodzenia, modzele, rogowacenie i pękanie skóry. Objawów stopy cukrzycowej w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć. Zaniedbanie takiego stanu może doprowadzić nawet do konieczności amputacji stopy.

Leczenie stopy cukrzycowej

Leczeniem chorób stóp, w tym zespołu stopy cukrzycowej, zajmuje się podolog. Każdy człowiek powinien odpowiednio dbać o swoje stopy, jednak diabetycy muszą to robić jeszcze dokładniej. W przypadku cukrzyka, nawet mała rana spowodowana niewłaściwie wykonanym pedicure niesie za sobą ryzyko i niebezpieczeństwo. Ze względu na możliwość powikłań stopy cukrzycowej, w przypadku zauważenia niepokojących objawów, bardzo ważna jest szybka reakcja i interwencja podologiczna. Podolodzy posiadają wiedzę i doświadczenie w dziedzinie leczenia zespołu stopy cukrzycowej oraz innych schorzeń tych części ciała, takich jak na przykład wrastający paznokieć wrocław.

Zapobieganie i profilaktyka stopy cukrzycowej

U osób cierpiących na cukrzycę, bardzo ważna jest profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja stóp. Jeśli diabetyk sam wykonuje pedicure musi robić to bardzo ostrożnie, aby nie zrobić ran. Rana na stopie cukrzycowej bardzo ciężko się goi, może się zainfekować oraz owrzodzieć. W profilaktyce stopy cukrzycowej ważną rolę odgrywa obuwie, w których chodzi cukrzyk. Powinno być ono wygodne i wykonane z naturalnego materiału. Aby nie dopuścić do powikłań stopy cukrzycowej, diabetycy powinni regularnie oglądać swoje stopy, by w przypadku pojawienia się problemu, móc szybko zainterweniować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here