Jak działają okulary progresywne?

0
4479
Jak działają okulary progresywne?

Prezbiopii to osoby, które zmagają się z tzw. starczowzrocznością, czyli dolegliwością dotykającą najczęściej po 40 roku życia. Wtedy to przedmioty, na które patrzymy z bliska, stają się zamazane, a wyraźne przeczytanie liter znajdujących się w książkach, gazetach, na opakowaniach itd., staje się możliwe tylko i wyłącznie po uprzednim oddaleniu źródła. Na całe szczęście na rynku pojawiły się okulary progresywne zawierające specjalnie dostosowane szkła, które zapewniają wyraźne widzenie z każdej odległości.

Jak działają soczewki progresywne?

Okulary dla prezbiopów wyposażono w specjalny typ szkła okularowego, gdzie na jej górnej i dolnej części zastosowano różną ilość dioptrii. Pozwala to na płynną zmianę mocy korekcji obrazu, który widzi osoba nosząca okulary progresywne. W zależności od wady, jaką stwierdzono u pacjenta, korekcja będzie różna w poszczególnych strefach szkła okularowego. Może zajść również sytuacja, że korekcja w ogóle nie będzie wymagana, wtedy soczewka w tej części posiada zerową moc. Jeśli chodzi o dolną część soczewki, to ma ona za zadanie umożliwiać wyraźne i dokładne widzenie przedmiotów znajdujących się w pobliżu. Będzie to szczególnie ważne podczas czytania, pisania i przeglądania różnych źródeł drukowanych i multimedialnych. Warto również zwrócić uwagę na środkowy obszar soczewki, który to z kolei będzie miał zastosowanie, gdy nie skupiamy wzroku na niczym konkretnym, a po prostu patrzymy przed siebie. Wyraźne widzenie w średniej odległości pozwoli odpowiednio szybko reagować na różne losowe sytuacje, a co więcej sprawi, że wszystkie czynności związane z codziennym życiem będą przychodzić nam z dużo większą łatwością.

Ułatwienie codziennego życia

Działanie okularów progresywnych jest możliwe za sprawą specyficznej charakterystyki ludzkiego wzroku. Kiedy patrzymy w dal, automatycznie kierujemy wzrok ku górze. Natomiast, jeżeli chcemy spojrzeć na przedmioty usytuowane blisko nas, zazwyczaj są one umieszczone poniżej. Taką zależność wykorzystali optycy i okuliści, którzy stworzyli rewolucyjne soczewki progresywne okularowe, które dzisiaj ułatwiają życie codzienne osobom zmagającym się ze starczowzrocznością. Nie ma reguły odnośnie tego, że w pewnym wieku trzeba zmagać się z prezbiopią. Niektórzy mogą długi czas unikać takiej dolegliwości. Jeżeli jednak już się ona przytrafi, warto korzystać z innowacji, które obecnie oferuje nam technologia okulistyczna i wyposażyć się w parę okularów, które pomogą zarówno w czytaniu, jak i ułatwią funkcjonowanie na co dzień.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here