Jak wychowywać dzieci?

0
1178

Bycie rodzicem to ogromne wyzwanie. Przyzna to każdy kto ma dzieci. Problemy z jakimi borykają się rodzice nie sprowadzają się tylko do czysto prozaicznych i przyziemnych czynności takich jak zapewnieniu dziecku odpowiedniego ubrania, zdrowych posiłków, odrobienia lekcji itd. Najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem i wyzwaniem jest szeroko pojęte wychowanie dziecka. Wychowanie dzieci to proces który trwa latami, począwszy od narodzin dziecka aż do momentu kiedy latorośl się usamodzielnia.

Może wydawać się, że w momencie gdy dziecko staje się nastolatkiem proces wychowania w praktyce się kończy, rodzice mają coraz bardziej ograniczony wpływ na swoje pociechy, na decyzje przez nie podejmowane itd. Oczywiście w praktyce tak nie jest. Nawet najbardziej zbuntowany nastolatek, nadal czerpie wzorce z zachowań i działań rodziców. Oczywiście będzie robił wszystko aby tego nie pokazać, aby wszyscy naokoło myśleli dokładnie przeciwnie, ale rodzice zawsze będą jednym z ważniejszych wzorów do naśladowania. I to wzorów zarówno w pozytywnym jak i negatywnym tego słowa znaczeniu. Dlatego tak istotne jest aby potrafić wychowywać dzieci tak aby one tego nie odbierały jako wychowywania. Takie sprytne rodzicielstwo ma praktycznie same zalety. Wychowywanie dzieci kojarzy się najczęściej z dyscypliną, nagrodami karami, konsekwencjami itd. Tymczasem wychowanie to proces dużo bardziej złożony. Praktycznie każda czynność wykonywana przez rodzica ma wpływa na wychowanie dzieci. Dziecko od pierwszych miesięcy życia traktuje rodziców jako nauczycieli wszelkich umiejętności. To rodzice uczą dzieci mówić, chodzić, przestrzegać pewnych norm itd. Ale także bardziej abstrakcyjnych czynności takich jak: co jest w życiu ważne, jak zachowywać się przy stole, co i jak jeść, jak się uczyć, co czytać itd. Każdy rodzic powinien więc mieś własny sposób na wychowanie dzieci. Jak taki najlepszy sposób znaleźć, wypracować i stosować. Niestety nie ma jednej, jedynie słusznej i genialnej recepty. Gdyby tak było nie mielibyśmy problemów wychowawczych z dziećmi, wszystkie nasze pociechy byłyby grzeczne i stosujące się do wszelkich norm. Oczywiście taki świat to czysta utopia. Nie sądzę zresztą, żeby taki stan rzeczy był faktycznie pożądany.

Co więc robić aby stawać się jak najlepszym rodzicem? Wiele osób powie żeby zdać się na intuicję i wyczucie. To dobre rozwiązanie ale sądzę, że powinno być wspierane rozwijaniem wiedzy na temat wychowania dzieci. Na rynku dostępnych jest wręcz zatrzęsienie źródeł z których możemy czerpać taką wiedzą. Książki, publikacje, artykuły, czasopisma, portale dla rodziców, blogi parentingowe. Przy zachowaniu sporej dawki zdrowego rozsądku i krytycyzmu z każdego z tych źródeł możemy czerpać.

https://www.serce.info.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here