Jak wygląda leczenie ciąży pozamacicznej?

0
1673

Ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, to sytuacja, w której zapłodnione jajo płodowe ulega implantacji poza jamą macicy. Nie jest to sytuacja częsta (dotyczy około 2% ciąż), ale bardzo niebezpieczna. Trzeba ją jak najszybciej rozpoznać i rozpocząć leczenie, aby uniknąć groźnych dla życia kobiety powikłań.

Ciąża pozamaciczna objawy

Początkowo nieprawidłowo umiejscowiony embrion nie daje żadnych objawów. W miarę rozwoju ciąży, pojawiają się bóle brzucha, najczęściej jednostronne, wskazujące na miejsce implantacji zarodka. Z czasem przybierają one na sile, a do objawów bólowych dołączają się plamienia i krwawienia z dróg rodnych. W przypadku zaobserwowania takich objawów, ciężarna kobieta powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Zbagatelizowanie objawów i rosnąca ciąża ektopowa mogą doprowadzić do pęknięcia jajowodu i krwotoku wewnętrznego, bezpośrednio zagrażającego życiu kobiety. Wówczas ciężarna odczuwa bardzo silny ból brzucha, jest osłabiona, omdlewająca, ma niskie ciśnienie tętnicze, a akcja serca jest szybka – wszystkie te objawy są spowodowane utratą dużej objętości krwi i rozwijającym się wstrząsem.

Ciąża pozamaciczna – leczenie

Po rozpoznaniu ciąży pozamacicznej przez lekarza ginekologa, kobieta powinna niezwłocznie podjąć leczenie. Jeżeli rozwijający się embrion nie jest duży i nie stwarza bezpośredniego ryzyka krwotoku, podejmowane jest leczenie farmakologiczne. Stosowana jest substancja o nazwie metotreksat, która doprowadza do obumarcia ciąży i wchłonięcia się jaja płodowego. Natomiast w sytuacji, gdy jajo płodowe jest na tyle duże, że może doprowadzić do rozerwania jajowodu, leczeniem z wyboru jest zabieg operacyjny. Jest on przeprowadzany w znieczulenie ogólnym, z wykorzystaniem technik laparoskopowych.

Czy uratowanie zarodka jest możliwe?

Niestety, donoszenie ciąży ektopowej jest niemożliwe. Zarodek poza macicą nie ma odpowiednich warunków do rozwoju, a przeniesienie go w odpowiednie miejsce jest niemożliwe. Leczenie jest konieczne i nie należy z nim zwlekać – jeśli dojdzie do rozerwania jajowodu, w celu zatamowania krwotoku konieczne może okazać się jego usunięcie, a w skrajnych sytuacjach niezbędne może być nawet usunięcie całego narządu rodnego. Spowoduje to problemy z ponownym zajściem w ciążę, a niekiedy może nawet doprowadzić do całkowitej bezpłodności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here