Paradontoza – czym jest, jakie są jej przyczyny i powikłania? 

0
858
zęby

Paradontoza jest to schorzenie które dotyka kilkudziesięciu procent dorosłych osób. W jej przebiegu dochodzi do stanu zapalnego przyzębia, co objawia się obniżenie linii dziąseł i nadmierną ruchliwością zębów. Przyczyny doprowadzają do osłabienia kamienia nazębnego na linii dziąseł. Leczenie jest sprowadza się do higieny jamy ustnej, usunięcie kamienia nazębnego, a w razie konieczności regeneracji tkanek przyzębia. Czym dokładnie jest paradontoza? Jakie są jej przyczyny? Czy możliwe są powikłania po paradontozie? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/paradontoza-przyczyny-objawy-metody-profilaktyki-i-leczenia/ 

Paradontoza – czym jest? 

Zdrowe dziąsła podzielają kolor jasnoróżowy, są jędrne oraz ściśle przylegają do naszych zębów. Zapalenie dziąseł objawia się pojawieniem ciemnoczerwonych, spuchniętych oraz delikatnych dziąseł. Mogą one w łatwy sposób krwawić podczas szczotkowania czy nitkowania. Co więcej może pojawić się nieświeży oddech, a także cofanie się linii dziąseł. 

Nieleczone zapalenie może doprowadzić do choroby dziąseł, która zwana jest zapaleniem przyzębia. Zapalenie to może rozprzestrzenić się na tkankę i kości pod dziąsłami, a także doprowadzi do stałej utraty zębów. Do paradontozy może dojść przy rozwijających się w efekcie osadzenia na zębach kamienia nazębnego stanów zapalnych. Obejmują one tkanki przyzębia, czyli tkanki otaczający ząb i osadzające go stabilnie w kości. 

Paradontoza – jakie są jej przyczyny? 

U każdego może rozwinąć się zapalenie dziąseł, jednak następujące czynniki zwiększające takie ryzyko, są to: 

  • Palenie papierosów oraz używanie tytoniu do żucia
  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej
  • Suchość w ustach
  • Podeszły wiek
  • Nieprawidłowe odżywianie (zwłaszcza niedobór witaminy C)
  • Uzupełnienia dentystyczne, które nie pasują prawidłowo 

Czy możliwe jest wystąpienie powikłań po paradontozie? 

Tak, może dojść do wystąpienia powikłań paradontozy. W efekcie może dojść do rozchwiania zębów. Jest to problem natury estetycznej oraz funkcjonalnej, który uniemożliwia przeżuwanie pokarmu w. Ruchomości Mówimy wtedy, kiedy korona zęba wychylona jest w stosunku do kości wyrostka zębodołowego. 

Do oceny stopnia zaawansowania rozchwiania zębów służy poniższe skala: 

  • 0 – zęby wykazują minimalna ruchliwość w kierunku wargowo – językowym
  • 1 – ruchomość zęba sięga 1 mm
  • 2 – ruchomość zęba sięga 2 mm
  • 3 – ząb wykazuje ruchomość zarówno w kierunku wargowo – językowym, jak i w wymiarze pionowym, uniemożliwiając pełne zwarcie zgryzu.

Duża ruchliwość zębów powinna być leczona wtedy, kiedy rozchwiane zęby stanowią zauważalny efekty i przyczyniają się do dyskomfortu podczas spożywania posiłków. Konieczne jest wtedy gdy leczenie stanów zapalnych i usunięcie kamienia nazębnego, który gromadzi się pod dziąsłami. 

Zobacz też: http://www.longtimebeauty.pl/biala-dieta-czym-jest-i-jakie-sa-jej-zalety/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here