Penseta – drobne akcesorium o wielkim znaczeniu

0
688
Penseta – drobne akcesorium o wielkim znaczeniu

Wykonując zabiegi kosmetyczne, często musimy wyrwać pojedynczy włosek lub przytrzymać konkretną rzęsę. Ludzkie dłonie nie są przystosowane do pracy na tak drobnych obiektach, dlatego musimy sobie pomagać narzędziami. Jednym z nich jest penseta, czyli obowiązkowe akcesorium w każdym domu.

Penseta – czym jest i skąd się wzięła?

Z uwagi na niesamowitą prostotę konstrukcji, bardzo ciężko jest określić, skąd właściwie wzięła się penseta. Niemal pewnym jest natomiast, że musiała ona powstać w wyniku stopniowego zmniejszania innych wynalazków – takich jak szczypce czy kombinerki. Jej zastosowanie również jest jasne – ma ona za zadanie umożliwić przytrzymywanie przedmiotów zbyt małych, aby skutecznie zrobić to przy pomocy naszych dłoni. Praktycznie rzecz biorąc, penseta to zakrzywiony kawałek metalu, który można wygiąć tak, aby jakiś przedmiot znalazł się pomiędzy jego końcówkami.

Krótka historia pensety

Pierwsze odnotowane użycie pensety miało miejsce prawdopodobnie w starożytnym Egipcie, na co wskazują odnalezione na ścianach malowidła. Grafiki te przedstawiały rzemieślników wykorzystujących pomniejszoną wersję szczypców do potrzymania nagrzanego naczynia nad ogniem.

Dzisiejsza forma pensety najpewniej pochodzi ze średniowiecznej Francji, gdzie używano jej, podobnie jak my dziś, do zabiegów kosmetycznych oraz operacji medycznych. Jej zminiaturyzowana wersja jest stosowana do dziś, aczkolwiek często zawiera konkretne usprawnienia.

Jakie są rodzaje pensety i którą z nich należy wybrać?

Chociaż penseta to mało skomplikowane narzędzie, na rynku dostępna jest w wielu rodzajach. Te są zazwyczaj uzależnione od jej przeznaczenia, a główna różnica pomiędzy nimi polega na kilku drobiazgach, mających lepiej przystosować je do danego celu. Wyróżnić można:

• Pensety chirurgiczne
• Pensety anatomiczne
• Pensety zegarmistrzowskie
• Pensety jubilerskie
• Pensety kosmetyczne

W większości są to produkty bardzo tanie, dlatego warto jest inwestować w egzemplarze o wyższej jakości, które są trwalsze i mogą nam służyć przez wiele lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here