Podwyższone OB – o czym może nam powiedzieć?

0
1619
podwyższone OB

Podwyższone OB może mieć wiele przyczyn, choć zwykle świadczy o stanie zapalnym. U zdrowej kobiety poniżej 50. roku życia OB nie powinno przekraczać 12 mm/godz. U starszych może wynosić 20–30 mm/godz.

Przydatne informacje na temat badania OB.

Fizjologicznie podwyższone OB występuje przed miesiączką i w jej trakcie, od 10–11 tygodnia ciąży i utrzymuje się do 6 tygodni po porodzie. OB – to szybkość, z jaką czerwone krwinki opadają w osoczu krwi w ciągu 1–2 godzin.

Na czym polega OB krwi?

Odczyn Biernackiego, w skrócie OB, to najprostsze badanie niewymagające zbyt dużej próbki krwi do przeprowadzenia. W warunkach laboratoryjnych określa się w jakim tempie erytrocyty opadają na dno w czasie sześćdziesięciu minut. Zaniżone OB oznacza, że krwinki opadają zbyt wolno, a zawyżone OB, że zbyt szybko.

Jak przebiega badanie OB?

Ważne jest, aby przez kilka godzin przed badaniem nic nie spożywać i pić tylko czystą wodę. Krew pacjenta pobierana jest z żyły łokciowej. Po pobraniu krwi próbkę umieszcza się w specjalnym cylindrze z podziałką. W momencie, gdy upłynie dokładnie godzina od rozpoczęcia badania, dokonywana jest obserwacja, w jakim stopniu krwinki czerwone zbliżyły się do poziomu dna podczas sedymentacji.

o czym może świadczyć podwyższone OB

Skąd wiadomo, że OB jest zawyżone lub zaniżone?

Normy badania OB wyglądają następująco:

  • u obu płci powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia – 1 mm/h
  • u kobiet poniżej sześćdziesiątego piątego roku życia – 1-10 mm/h
  • mężczyzn poniżej sześćdziesiątego piątego roku życia – 3-15 mm/h

Co dokładnie mogą sygnalizować odchylenia od normy w badaniu OB?

Zawyżone OB, może świadczyć między innymi o zaburzeniach i rozmaitych stanach, takich jak:

  • anemia, zwana niedokrwistością – niedobór czerwonych krwinek pozwala im swobodniej opadać, stąd podwyższony wynik badania odczynu Biernackiego
  • nowotwór kości lub szpiku kostnego
  • niedawno odbyta operacja lub świeży uraz
  • marskość wątroby, prowadząca do zmian zwyrodnieniowych, a nawet ogniskowej martwicy komórek narządu
  • stan zapalny, inaczej reakcja zapalna. Proces zapalny to po prostu rozszerzenie się naczyń krwionośnych, co ułatwia przeciwciałom dotarcie do zaatakowanej tkanki.

 

Podwyższone OB najczęściej świadczy o problemach ze zdrowiem, jednak lekkie odchylenie od normy jest jak najbardziej naturalne. Przeciwieństwem zawyżonego OB jest obniżone OB, które może sygnalizować następujące schorzenia i kłopoty ze zdrowiem:

  • Zbyt mała ilość białka osocza krwi, czyli fibrynogenu, który jest odpowiedzialny za krzepnięcie krwi niedokrwistość sierpowata, która rozwija się na skutek nieprawidłowej budowy czerwonych krwinek,
  • Anemia sierpowata, czyli rodzaj wrodzonej choroby objawiającej się nieprawidłową budową erytrocytów (krwinki czerwone przyjmują kształt sierpu – stąd nazwa). Niedokrwistość sierpowata może prowadzić do zlepiania się erytrocytów i w efekcie tworzą się zatory,
  • Nadmiar erytrocytów, zwany także nadkrwistością lub czerwienicą, objawiający się bólami głowy, świądem skóry, kłopotami z widzeniem i nienaturalnym zaczerwienieniem dłoni, stóp,

 

Kim był twórca badania OB?

Polski lekarz, Edmund Faustyn Biernacki, z pochodzenia opocznianin, pasjonat filozofii medycyny. Do pomiaru tempa opadania erytrocytów zaprojektował i skonstruował specjalny szklany cylinder z miarką.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here