Problemy gastryczne kolejną chorobą cywilizacyjną?

0
1960
Problemy gastryczne kolejną chorobą cywilizacyjną?

Współcześnie praktykowany styl życia przyczynia się do rozwoju wielu dolegliwości, które w krótkim czasie zyskują miano chorób cywilizacyjnych. Są one spowodowane szybkim rozwojem i w wielu przypadkach mogą prowadzić do bardziej złożonych jednostek chorobowych. Mają one także bezpośredni wpływ nie tylko na jakość życia, ale także na jego długość.

Rodzaje zaburzeń żołądkowo-jelitowych

Coraz bardziej powszechne wśród osób prowadzących niezdrowy styl życia, cechujący się brakiem czasu na regenerację organizmu, niewłaściwą dietą, brakiem systematyczności w wykonywaniu badań i uprawianiu sportu, stają się dolegliwości związane z układem pokarmowym. Najczęściej występują takie zaburzenia, jak:

  • zgaga,
  • zespół jelita drażliwego,
  • niestrawność,
  • ból brzucha i skurcze,
  • wzdęcia, nudności.

Przyczyny tych dolegliwości są różnorodne, jednak bardzo często przypadłości tego typu są następstwem prowadzonego trybu życia. Mogą być bowiem związane z wielogodzinną siedzącą pracy, przyjmowanymi na co dzień lekami i suplementami, mało zróżnicowaną i ubogą w składniki odżywcze dietą, reakcją na stresujące sytuacje oraz niedoleczonymi stanami zapalnymi. Dużą rolę ogrywa także czynnik genetyczny – skłonność do problemów z układem trawiennym można odziedziczyć po rodzicach lub dziadkach. Równie ważne jest też to, że zazwyczaj objawy te nie ustępują od razu i na stałe, ale pojawiają się ponownie w przypadku którejś z powyższych sytuacji.

Sprawdzone sposoby na  dolegliwości żołądkowe

Jeśli ból brzucha, niestrawność, zgaga czy wzdęcia pojawiają się regularnie należy skupić się na odnalezieniu przyczyny problemu oraz najlepszego sposobu, który szybko pozwoli zapomnieć o uciążliwych dolegliwościach. Tak jak w przypadku innych zaburzeń, także i w tym przypadku nie ma jednej sprawdzonej metody, która przyniosłaby każdemu tak samo dobry rezultat. Wszystko bowiem jest zależne od indywidualnych reakcji organizmu.

Jakie metody warto sprawdzić na własnym przykładzie?

  • Zmiana diety – warto zrezygnować z gazowanych napojów, ciężkiego i tłustego jedzenia, dużych porcji i jedzenia w biegu,
  • systematyczna aktywność fizyczna – już nawet 30 minut aktywności dziennie może przyczynić się do poprawy funkcjonowania organizmu i zminimalizowania ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych,
  • stosowanie leków usprawniających działanie układu trawiennego – jeśli dolegliwości są uciążliwe, warto po konsultacji z lekarzem, sięgnąć po preparaty, których zadaniem jest pobudzenie perystaltyki jelit, zmniejszenie uczucia ciężkości, łagodzenie bólu oraz działanie rozkurczowe,
  • ciepłe okłady – w przypadku bólu i skurczu warto zastosować ciepłe okłady z wykorzystaniem termoforu lub zwilżonego ręcznika.

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe są dokuczliwe i potrafią prawdziwie uprzykrzyć życie. Właśnie dlatego warto jak najszybciej rozpoznać ich przyczyny i skutecznie zacząć działać, aby w krótkim czasie odeszły one w zapomnienie. Dzięki temu organizm po chwili osłabienia znów zacznie wracać do pełni sił! 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here