Problemy ze zdrowiem – przyczyny

0
1020
Problemy ze zdrowiem - przyczyny

Na całym świecie, mimo rozwoju medycyny, nadal znaczna część społeczeństwa skarży się na problemy ze zdrowiem. Interesujące jest to, że tylko niewielka część owych dolegliwości jest spowodowana przez czynniki zewnętrzne. Zdecydowana większość wynika z nikłej świadomości ludzi na temat tego, jak ich codzienny tryb życia przekłada się na zdrowie.

Jakie czynniki są powodem problemów zdrowotnych?

Przyczyn, które powodują problemu ze zdrowiem – w kontekście trybu życia – jest naprawdę wiele. Do jednej z najpoważniejszych należy stres – mający bardzo destrukcyjne skutki dla układu nerwowego. Jest on wywoływany często przez pracę i presję otoczenia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak poważne skutki może mieć życie w stresie. Kolejnymi popularnymi przyczynami są zła dieta i niska aktywność fizyczna, które skutkują osłabieniem organizmu. Układ odpornościowy nie pracuje poprawnie, a ciało jest słabsze – wzrasta ryzyko cukrzycy i chorób układu krwionośnego. Jednak najgroźniejszym czynnikiem, który może nieść naprawdę katastrofalne konsekwencje zdrowotne, jest alkohol.

Jakie żniwo zbiera alkoholizm?

Według statystyk ponad 80 procent społeczeństwa w Polsce sięga po alkohol. Około 20 procent mężczyzn w naszym kraju ma problemy z alkoholem. Niestety, mimo tego, że większość obywateli ma świadomość tego problemu, leczenie alkoholizmu nadal nie jest popularnym tematem. Kombinacja tych czynników sprawia, że alkoholizm jest w Polsce poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia publicznego. Co prawda, w większych miastach, takich jak Poznań, powstaje coraz więcej ośrodków, które wspomagają osoby chore w walce z uzależnieniem. Nie można jednak powiedzieć, że rozwiązuje to problem alkoholizmu. Wynika to z tego, że zapotrzebowanie na tego typu usługi jest ogromne. Z kolei wiedza społeczeństwa na temat potrzeby tego leczenia wydaje się być dość niewielki. Osoby uzależnione często żyją w wyparciu, nie dostrzegając problemu i negatywnego wpływu, jaki wywierają one na otoczenie.

Leczenie alkoholizmu w Poznaniu i wielu innych dużych miastach w Polsce pozwala do pewnego stopnia zniwelować problem. Jednak do ośrodków trafiają tylko osoby świadome swojego stanu – które stanowią zaledwie niewielki odsetek wszystkich uzależnionych. Temat alkoholizmu w naszym społeczeństwie jest bardzo często pomijany – zarówno w mediach, jak i w kontaktach między ludźmi. Dopóki taka postawa społeczna nie ulegnie zmianie, problem uzależnienia od alkoholu będzie niestety wciąż narastał – potwierdzają to prognozy i dotychczasowe dane. Wskazują one, że Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, w których spożycie alkoholu od 2000 roku zaczęło wzrastać. Minęło dwadzieścia lat, a ono wzrasta nadal, wpychając w pułapkę uzależnienia kolejne osoby. Ci, nieświadomi konsekwencji wypierają problem, ignorując destruktywny wpływ na otoczenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here