Trądzik – dlaczego powstaje? Jak z nim walczyć?

0
586

Trądzik to przypadłość skóry zarówno osób młodszych, jak i starszych. Najczęściej nasila się w czasie dorastania. Zdarza się jednak, że problem pojawia się tuż po 30. Jak walczyć z tą przypadłością? Czy leczenie trądziku jest bardzo trudne? Do jakiego lekarza się udać? Czy warto używać kremów zwalczających trądzik?

Trądzik – jak powstaje?

Trądzik powstaje w trzech fazach. Najlepiej jest rozpocząć walkę z nim już wtedy, gdy pojawiają się pierwsze oznaki problemu. Należą do nich zaskórniki. Te niewielkie, czarne kropki pojawiają się najczęściej na nosie, brodzie oraz czole. U wielu osób rozwijają się także na plecach. Kiedy nie zlikwiduje się ich odpowiednio szybko, przekształcają się w wypukłe grudki o czerwonym zabarwieniu. Kolejną fazą powstawania trądziku jest pojawienie się na grudkach widocznej ropy. To po niej zostają nieestetyczne blizny. Trądzik pojawia się, ponieważ skóra wytwarza zbyt duże ilości sebum. Na jego pojawienie się wpływ ma również zbyt duże rogowacenie naskórka. Problem trądziku u nastolatków wywoływany jest przede wszystkim przez gwałtowne zmiany dotyczące hormonów płciowych. U osób dorosłych za zwiększoną podatność do zmian skórnych odpowiadać może stres.

W jaki sposób walczyć z trądzikiem?

Warto jak najszybciej rozpocząć leczenie trądziku. Polega ono nie tylko na stosowaniu kremów zwalczających krosty, ale także odpowiedniej pielęgnacji skóry. Należy dbać o stosowanie wyłącznie kremów dostosowanych do problemu. Świetnie sprawdzą się nie tylko preparaty zwalczające trądzik, ale także przeznaczone do cery tłustej. Należy zwracać szczególną uwagę na demakijaż. Konieczna jest wizyta u specjalisty, który zaproponuje kremy zwalczające trądzik. Będą to specjalistyczne produkty ułatwiające proces leczenia trądziku. Krem na trądzik czy odpowiednia maść to nie wszystko co można zrobić. Warto zainteresować się także swoim zdrowiem. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie zastosowanie terapii hormonalnej. Trądzik bowiem wiąże się często z zaburzeniami hormonów płciowych.

Zabiegi – z których warto skorzystać?

Kremy zwalczające trądzik i odpowiednia pielęgnacja to nie wszystko, co wystarczy, żeby usunąć nieprzyjemny defekt skóry. Świetnym uzupełnieniem w walce z trądzikiem są zabiegi. Kriopeeling jest jednym ze sposobów na usunięcie krost. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą ciekłego azotu, który niejako zamraża chore tkanki. Dla lepszego efektu, konieczne jest kilkukrotne powtórzenie. Warto zdecydować się także na peelingi kwasami. Odpowiednie stężenie i rodzaj kwasu dobierze kosmetolog, który oceni stan skóry po jej obejrzeniu.

Trądzik to przypadłość nawracająca. Trudno z nią wygrać, dlatego warto zastosować kilka metod jednocześnie. Krem na trądzik, terapia lekami przepisanymi przez dermatologa oraz zabiegi mogą dać zadowalające efekty. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo istotna jest regularność. Koniecznie należy zwrócić uwagę na zadbanie o odpowiednią higienę. Skóra trądzikowa ma bowiem skłonność do wytwarzania zbyt dużej ilości sebum. Z tego powodu należy przeprowadzać kilkuetapową pielęgnację, w której znajdzie się miejsce nie tylko dla kremów na trądzik, ale także emulsji oraz toników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here