Usuwanie zębów mlecznych: kiedy jest niezbędne?

0
973
Usuwanie zębów mlecznych

Jako pierwsze w naszej jamie ustnej pojawiają się zęby mleczne. Dopiero około piątego – siódmego roku zastępowane są przez zęby stałe. Mleczaki – bo tak popularnie określa się zęby mleczne – podobnie jak zęby stałe mogą paść ofiarą próchnicy. Mogą również przysporzyć szeregu poważnych problemów. Dlatego nierzadko dentysta decyduje się na zabieg ekstrakcji zębów mlecznych. Czy taki zabieg to konieczność? Z czym wiąże się dla dziecka? Na te i inne pytania odpowiedź w naszym artykule.

Zęby mleczne: do czego są potrzebne?

Dziecko wraz z wiekiem zaczyna zjadać coraz więcej pokarmów stałych. Brak zębów uniemożliwiałby rozszerzenie diety. Dlatego dość szybko u maluchów zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki określane mianem mlecznych. Zęby mleczne przygotowują również szczękę do późniejszego wyrżnięcia się zębów stałych. Aby kości szczęki rozwijały się prawidłowo, maluch musi regularnie żuć. Bez zębów nie byłoby to możliwe.

Lepsze leczenie czy ekstrakcja?

Lata temu powszechne było przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Uważano, że skoro i tak wypadną, to jakiekolwiek ingerencje stomatologa są zbędne. Dzisiaj wiemy już, że tak nie jest. Również mleczaki należy leczyć, jeśli zaczynają stwarzać jakieś problemy. Wiele rodziców sądzi, że leczenie to jednak za duży stres dla dziecka. Dopytują się w związku z tym o usuwanie zębów mlecznych w myśl zasady, że szybkie „rwanie” błyskawicznie rozwiąże problem. Tymczasem usuwanie zębów mlecznych jest ostatecznością. Należy pamiętać, że zbyt wczesna utrata zęba może skutkować poważnymi problemami w przyszłości.

Jakie mogą być konsekwencje ekstrakcji zęba mlecznego?

Najczęściej pojawiającym się skutkiem usunięcia zęba mlecznego okazują się zaburzenia gryzienia. Po zabiegu powstaje wolna przestrzeń, w którą stopniowo, ale konsekwentnie będą przesuwały się pozostałe zęby. Kiedy zaczną wyrastać stałe zęby, mogą być blokowane przez jeszcze znajdujące się w szczęce źle ułożone zęby mleczne. W efekcie zęby stałe mogą być krzywe, a dziecko będzie borykało się z wadami zgryzu. Będzie to wymagało zastosowania odpowiedniego leczenia.

Lekarze dentyści coraz częściej mówi, że usuwanie zębów mlecznych zmienia obciążenie, jakiemu poddawana jest szczęka. W efekcie przestaje ona rozwijać się w sposób prawidłowy.

Kiedy ekstrakcji nie da się uniknąć?

Mimo poważnych konsekwencji, jakie mogą pojawić się na skutek ekstrakcji zęba, w niektórych przypadkach zabieg ten jest niezbędny. Wskazaniem jest zaniedbana próchnica zębów. Do ekstrakcji dochodzi wówczas, gdy nie ma szans na to, że dentyście uda się odbudować koronę zęba. Również wówczas, gdy dziecko cierpi na chorobę tkanek zębowych związanych z ryzykiem martwicy, zabieg jest niezbędny. Do chorób tych zalicza się między innymi zapalenie miazgi. Jeśli dentysta stwierdzi, że w tkankach dziąseł znajdują się przetoki, których nie uda się wyleczyć, także podejmie decyzję o ekstrakcji.

Usunięcie zębów mlecznych ma miejsce także wówczas, gdy doszło już do wyrośnięcia zęba stałego, a zęby mleczne nadal mocno tkwią na swoim miejscu. Zabieg chroni wówczas przed nieprawidłowym ułożeniem zęba stałego.

Kiedy zabieg nie jest wykonywany?

Nie w każdym przypadku możliwe jest usunięcie zębów mlecznych. Zabiegu nie przeprowadza się, jeśli dziecko cierpi na chorobę zakaźną. Przeciwwskazaniem są między innymi ospa wietrzna i koklusz. W przypadku stwierdzenia infekcji zabieg należy przełożyć. Również w przypadku takich problemów w obrębie jamy ustnej, jak zapalenie dziąseł czy kandydoza ekstrakcja zębów mlecznych nie jest możliwa. Zębów mlecznych nie usuwa się u dzieci cierpiących na białaczkę, hemofilię, padaczkę, niewydolność serca.

Czy stosowane jest znieczulenie?

W przypadku usuwania zębów mlecznych podanie znieczulenia nie zawsze jest konieczne. Jeśli jednak stomatolog podejmuje decyzję o zastosowaniu środka znieczulającego, jego dawka jest zawsze obliczana indywidualnie. Uwzględnia się między innymi wiek dziecka, a także jego wagę. Rodzice muszą podać informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia malucha, a także ewentualnych alergii. Współczesna stomatologia dysponuje niezwykle skutecznymi, a jednocześnie naprawdę bezpiecznymi środkami znieczulającymi, które mogą być stosowane również u najmłodszych.

Zabieg ekstrakcji mlecznych zębów jest absolutną ostatecznością. Żaden stomatolog nie podejmie decyzji o wyrwaniu mleczaków tylko po to, aby ich nie leczyć i szybciej rozwiązać problem. Niestety, są sytuacje, w których usunięcie jest jedynym rozwiązaniem, jakie wchodzi w grę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here