Witamina C – uodpornij się na zimę

0
1618

Powszechnie znany jest fakt, że witamina C wpływa na naszą odporność. Kwas askorbinowy, bo taka jest właściwa nazwa witaminy C, został odkryty przez węgierskiego naukowca Alberta Szent-Gyorgyi, który w 1937 otrzymał za opisanie działania witaminy C nagrodę Nobla. Obecnie wiemy już, że witamina C ma bardzo dużo różnych zastosowań i pozytywnie wpływa na działanie naszego organizmu.

Właściwości kwasu askorbinowego

Niedobór witaminy C może być niebezpieczny dla naszego układu sercowo-naczyniowego. Może mieć to wpływ na rozwój miażdżycy. Witamina C wpływa bowiem na nasze naczynia krwionośne, dzięki niej są one mocne i elastyczne. Witamina C bierze udział w budowaniu tkanki łącznej organizmu, która odpowiada za transport różnych składników między organami. Oprócz tego pomaga przy produkcji kolagenu, czyli białka, które buduje nasze stawy oraz odpowiada za elastyczność skóry. Dlatego witamina C coraz częściej stosowana jest w kosmetyce. Dodatkowo witamina C przyśpiesza gojenie się ran oraz złamań.

Witamina C jest antyutleniaczem, co oznacza, że walczy z wolnymi rodnikami, które odpowiadają za rozwijanie się wielu chorób np. choroby Parkinsona, Alzheimera czy nowotworów (zwłaszcza nowotworów jelita grubego i żołądka).

Mit związany z witaminą C

Powszechnie witamina C jest stosowana w trakcie przeziębień. Serwujemy sobie wtedy gorącą herbatę z cytryną, która ma nam pomóc zwalczyć chorobę. Jednak według badań, które w 2007 roku przeprowadzili amerykańscy naukowcy, wynika, że witamina C wcale nie wpływa na skrócenie infekcji. Skuteczność może przynieść tylko codzienne i systematyczne przyjmowanie witaminy C, a nie doraźne. Natomiast badania te pokazały, że witamina C ma największy wpływ na sportowców i osoby, które często i intensywnie ćwiczą. W takich wypadkach witamina C zmniejsza ryzyko wystąpienia przeziębień aż do 50%. Więcej na vitac.pl/witamina-c

Witamina C w ciąży

Ważne natomiast jest przyjmowanie kwasu askorbinowego w czasie ciąży, ponieważ zapobiega poronieniom i pomaga prawidłowo rozwijać się jeszcze nienarodzonemu dziecku. Dzienna dawka witaminy C podczas ciąży wzrasta z 1 mg na 1,5 mg na kilogram masy ciała przyszłych mam. Dodatkowo witamina C pomaga wchłaniać żelazo, a kobiety ciężarne są często narażone na występowanie anemii.

Witamina C w płynie

Obecnie na rynku można spotkać suplement diety Vita C firmy Duo Life. Jest płynna postać kwasu askorbinowego, który bardzo dobrze wpłynie na nasz układ krążenia. Dodatkowo firma Duo Life zadbała, aby ich produkt był wolny od konserwantów i substancji genetycznie modyfikowanych. Witamina C ma coraz większe zastosowanie w kosmetologii. Także jej płynną formę można dodawać do kremów i innych kosmetyków, dzięki czemu nasza cera nie będzie już szara i zmęczona.

Witamina C w pożywieniu

Witaminę C znajdziemy w wielu produktach, między innymi świeżych owocach cytrusowych,. Jednak o wiele bogatsze w witaminę C są kiszona kapusta, natka pietruszki, owoce dzikiej róży, czarnej porzeczki oraz kapusta.

Dowiedz się więcej na vitac.pl/jak-dawkowac-witamine-c

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here