Zespół pękających pięt

0
990
Zespół pękających pięt

Skóra tworzy wielowarstwową barierę ochronną. Każda z warstw ma inną funkcje. W przypadku zespołu pękających pięt mamy do czynienia z hiperkeratozą, czyli nadmiernym rogowaceniem naskórka. Skóra zaczyna narastać, ponieważ jest to jej funkcja obronna. Chroni się przed nadmiernym tarciem oraz uciskiem. Pękające pięty potrafią bardzo dokuczyć dlatego bardzo ważne jest ich pielęgnacja. Wyróżniamy pęknięcia mokre i suche. Pierwsze związane są z nadpotliwością stóp. Natomiast drugie, zdecydowanie częściej występujące, są związanie z nadmiernie suchą skórą. Skóra traci elastyczność, robi się twarda i zaczyna pękać. Pęknięcia, jako rany, są narażone na zakażenia bakteriami, wirusami oraz grzybami. Szczeliny powstałe na skutek pęknięcia, mogą powodować ból podczas chodzenia i krwawić.

Przyczyny

Za pękające i wysuszone pięty odpowiadają zarówno czynniki genetyczne, zdrowotne, jak i praktyczne. Co dokładnie powoduje pęknięcia na piętach?
– brak pielęgnacji lub nieprawidłowa – zbyt agresywny usuwanie naskórka lub braki w pielęgnacji stóp mogą prowadzić do wysuszania i złuszczania się naskórka
– praca stojąca
– noszenie niewłaściwego obuwia, podeszwa zbyt twarda, cienka, buty za ciasne, buty na obcasie
– zaburzenia hormonalne – tarczyca
– braki witaminowe
– otyłość – zwiększona masa ciała sprawia, że na stopy wywierany jest zdecydowanie -większy nacisk
– płaskostopie, ostroga piętowa
– cukrzyca, łuszczyca, egzema

Leczenie

Aby uniknąć problemu należy poświęcić więcej uwagi naszym stopom. Pękające pięty wymagają nieustannej pielęgnacji przez cały rok, skutecznego nawilżania oraz regularnego złuszczania nagromadzonego naskórka. Tutaj może być pomocna wizyta u specjalisty w gabinecie podologicznym. Podolog oczyści zmiany i zaleci odpowiednie preparaty. Dodatkowo należy nawilżać się od środka, czyli pić wodę mineralną. Racjonalnie się odżywiać, nosić bawełniane skarpetki oraz obuwie wygodne, dobrze wyprofilowane z grubą podeszwą. Istnieje również możliwość wykonania u fizjoterapeuty specjalnych wkładek, które odciążą pięte. Podstawą jednak jest codzienne stosowanie kremu przeznaczonego do stóp, który ma za zadanie porządnie nawilżyć skórę i zwiększyć jej elastyczność.

podologwwarszawie.pl

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here