Gdzie na odwyk alkoholowy?

0
1151
Gdzie na odwyk alkoholowy?

Skuteczność leczenia uzależnień zależy od wielu czynników, wśród których można wyróżnić m.in. osobistą motywację do zmiany i poddawania się oddziaływaniom specjalistów. Innymi niezwykle istotnymi kwestiami są stosowane metody oraz miejsce, w którym odbywa się terapia. Nic dziwnego, że tak wielu chorych oraz ich bliskich bez końca zadaje sobie pytanie: gdzie na odwyk alkoholowy? Jakimi kryteriami wyboru warto się kierować i jakie możliwości wziąć pod uwagę?

Kto powinien udać się na odwyk alkoholowy?

Wydaje nam się, że jako społeczeństwo o uzależnieniach wiemy już sporo i w związku z tym bez problemu bylibyśmy w stanie rozpoznać każdą osobę, która się z nimi zmaga. Tymczasem w rzeczywistości ulegamy wielu nieprawdziwym przekonaniom i błędnym schematom myślowym, przez które czasem nie dostrzegamy nawet bardzo ewidentnych objawów widocznych u nas samych lub u kogoś z naszych bliskich. Alkoholik to nie tylko kloszard spod budki z piwem lub osoba, która nieustannie chodzi pijana. Nałogi są schorzeniami demokratycznymi, które mogą spotkać każdego z nas, niezależnie od płci, wieku, wykształcenia, inteligencji czy stanu konta bankowego. Nie brakuje alkoholików wysoko funkcjonujących, którzy mają dobrą pracę i rodzinę, są zadbani i piją wyłącznie drogie alkohole. Zdarza się również, że kryteria nałogu spełnia ktoś, kto spożywa alkohol jedynie w weekendy lub codziennie, jednak w niewielkich ilościach. Picie jest niemal nieodłączną częścią naszej kultury i wielu związanych z nią zwyczajów, przez co jesteśmy skłonni bagatelizować związane z nim ryzykowne zachowania. W takim razie co powinno wzbudzić naszą szczególną czujność? Wśród pierwszych symptomów alkoholizmu znajdziemy m.in. aktywne poszukiwanie okazji do napicia się, „klinowanie”, czyli leczenie przykrych objawów zespołu abstynencyjnego za pomocą kolejnej dawki substancji psychoaktywnej, stopniową utratę zainteresowania dotychczasowymi pasjami, dalsze picie pomimo nieprzyjemnych skutków, ryzykowne zachowania pod wpływem alkoholu oraz traktowanie go jak remedium na wszelkie negatywne stany emocjonalne.

Odwyk alkoholowy w ośrodku

Jeśli ty lub inna, bliska ci osoba pasuje do powyższego opisu, z pewnością powinna zgłosić się do specjalisty w celu diagnozy i ustalenia ewentualnego planu leczenia. Najbardziej naturalną odpowiedzią na pytanie: „gdzie na odwyk alkoholowy?” jest zamknięty ośrodek terapeutyczny, który staje się dla pacjentów nowym, tymczasowym domem. Taka forma leczenia pozwala na wyrwanie się z dotychczasowego środowiska, odcięcie się od „kumpli od kieliszka” oraz odsunięcie swoich myśli od picia. Dodatkowo właściwie cały dzień rezydentów placówki podporządkowany jest oddziaływaniom terapeutycznym, dzięki czemu efekty pojawiają się znacznie szybciej.

W przypadku chorych na zaawansowanym etapie nałogu nierzadko konieczne okazuje się odtrucie organizmu, czyli tzw. detoksykacja. Najlepiej przeprowadzać ją pod okiem specjalistów, którzy dbają o odpowiednie nawodnienie pacjenta, pomagają mu uzupełnić wszystkie potrzebne witaminy i minerały, a w razie potrzeby również podają niezbędne leki. Po tej fazie można przejść do właściwej psychoterapii, która na ogół przebiega w dwóch formach: indywidualnej oraz grupowej. Dodatkowo wiele ośrodków korzysta również z innych metod leczenia, np. arteterapii, filmoterapii, psychoedukacji czy zajęć rekreacyjnych, które pozwalają chorym na znalezienie zainteresowań alternatywnych do picia.

Przeczytaj też: Jak wygląda odwyk alkoholowy?

Terapia ambulatoryjna

Niektórzy chorzy nie czują się jednak gotowi na przeprowadzenie się do ośrodka terapeutycznego. Gdzie na odwyk alkoholowy w przypadku, gdy nie chcemy zmieniać miejsca pobytu? Rozwiązaniem może być leczenie ambulatoryjne, czyli odbywające się w formie spotkań z psychologiem, na które chory przychodzi z domu. Warto wspomóc takie oddziaływania spotkaniami z grupą wsparcia lub mityngami AA, podczas których uczestnicy mogą się wzajemnie motywować, inspirować, udzielać sobie rad oraz pomagać w sytuacji zagrożenia nawrotem. Oprócz tego alkoholicy, którzy mają deficyty w zakresie umiejętności społecznych, uczą się nawiązywania oraz utrzymywania zdrowych relacji z innymi. Kolejnym rozwiązaniem są oddziały dziennego pobytu, pozwalające na udział w kilkugodzinnych zajęciach odbywających się kilka razy w tygodniu.

https://uzaleznienia-terapia.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here