Myśli samobójcze w depresji

0
1537
myśli samobójcze w depresji

Wedle oficjalnych informacji epidemiologicznych samobójstwa dokonane popełniają przede wszystkim osoby chorujące na zaburzenia psychiczne (aż 80 proc. wypadków); często są to źli z depresją. Dolegliwości afektywne mogą chociażby 30-krotnie zwiększać ryzyko samobójstwa. Na odpowiednią uwagę zasługują m.in. będący z możliwymi obciążeniami, np. ciężkimi schorzeniami osobowości, przewlekłym uciskiem, zależni od alkoholu, a i w całej depresji, której z treści wtóruje wielkie poczucie beznadziei. Ryzyko zachowań autodestruktywnych zdecydowanie narasta u osób z niedoświadczoną oraz nieleczoną depresją. Wedle WHO – samobójstwo to wydarzenie wielowymiarowe – skutek skomplikowanych interakcji elementów biologicznych, genetycznych, psychologicznych, socjologicznych oraz naturalnych.

Szkodliwe sygnały depresji

Wedle Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja to największe zaburzenie psychiczne na świecie a jednocześnie najpowszechniejsza etiologia choroby oraz niezdolności do pracy. Zaburzenie może być charakter nawracający i ciągły. Co ważne – można je efektywnie usuwać – jeszcze śmielsze oraz odpowiedniejsze formy kuracji dają nadzieję na powrót do zdrowia i życia sprzed dolegliwości. Depresja jest więc obraz kliniczny, który wykazuje mnóstwo stron charakterystycznych u każdego chorego. Wśród zwłaszcza niepokojących objawów ma się poczucie utraty sensu mieszkania a beznadziei. Do objawów najpoważniejszych, które potrzebują natychmiastowej konsultacji psychiatrycznej, należą myśli rezygnacyjne oraz planowanie śmierci. Chorzy z depresją potrafią marzyć o śmierci drogą naturalną (np. w efektu nieszczęśliwego przypadku); zawsze w czasie dolegliwości pragnienie autodestrukcji iż się zwiększać oraz przybierać formę nauk o popełnieniu samobójstwa.

depresja a myśli samobójcze - jak im zaradzić

Zasady oraz myśli samobójcze w depresji

Mający na depresję wpierw starają nie poddawać się myślom samobójczym, tylko z dnia na dzień ta typowa walka o życie, staje się jeszcze cięższa. Gdy cierpiący czują, iż sobie nie radzą, szukają pomocy w zupełnie ważny sposób – mówią o własnych sprawach innym. W skrajnych wypadkach depresji pojawiają się tendencje samobójcze. Cierpiący zastanawiają się, w jaki sposób popełnić samobójstwo, zaczynają rozważać rozmaite schematy. U pewnych osób akt przybiera formę dokładnego, szczegółowego planu, u innych – wręcz przeciwnie – jest zjawiskiem spontanicznym, nagłym.

Myśli samobójcze w depresji

Należy podkreślić, iż myśli samobójcze są objawem dolegliwości, a nie świadomą decyzją. Osoba będąca na depresję może mieć zmieniony osąd siebie również to wówczas depresyjny sposób myślenia popycha ją do powiedzenia samobójstwa. Gdy do myśli samobójczych dołączą się tendencje samobójcze, taką osobę należy niezwłocznie skierować do szpitala psychiatrycznego celem zapewnienia kontrole oraz podniesienia leczenia. Myśli samobójcze w depresji mówią o jej ostatecznym nasileniu. Zwykle poprzedzane są wystąpieniem myśli rezygnacyjnych. Dla człowieka cierpiącego na depresję myśli samobójcze są powszechnie naturalną konsekwencją braku możliwości, niewiary w wersję rozwiązania konkretnych kłopotów, są podpowiedzią rozwiązania tychże kłopotów – to metoda odbicia się od niezwykle, wydawało się, beznadziejnego życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here