Teleangiektazje to inaczej popękane naczynka. Pojawiają się na ciele w różnych miejscach i dla wielu osób są szpecące. Częściej występują u kobiet i mogą zwiastować problemy z krążeniem żylnym. W jaki sposób powstają tak zwane pajączki? Czy istnieje skuteczny sposób na zamykanie naczynek?
Powstawanie teleangiektazji
Kiedy krążenie krwi jest zaburzone, na skórze pojawiają się popękane naczynka. Dzieje się tak ze względu na problemy z systemem rozkurczania i kurczenia się naczyń krwionośnych.
Przyczyną takiego stanu rzeczy może być niewydolność zastawek żylnych. Jeśli pojawia się taki problem, to żyły przestają być drożne. Zdeformowane zastawki sprawiają, że krew płynie wolniej. Następstwem mogą być żylaki, ale także niewielkie popękane naczynka.
Powstawanie wenektazji jest możliwe także podczas zbyt długiej ekspozycji na słońce. Pojawiają się też u niektórych osób stosujących hormonalną antykoncepcję.
Usuwanie popękanych naczynek
Wiele kobiet nie radzi sobie z wyglądem swoich nóg, które pokryte są wieloma pajączkami. Nie noszą sukienek nawet latem. Zamykanie naczynek to jedyny sposób na skuteczne pozbycie się ich i tym samym pozbycie się kompleksów.
Zabiegiem, który najlepiej sprawdzi się w walce z tym problemem jest zabieg laserowego zamykania naczynek. Polega on na naświetlaniu pajączka, co powoduje, że gwałtownie się ono nagrzewa. Następnie pęknięte naczynko obkurcza się i następuje jego zamknięcie.
Zamykanie naczynek za pomocą lasera to nowoczesny i bezpieczny zabieg. Można go stosować nie tylko na nogach i plecach. Sprawdzi się również na delikatnej skórze twarzy.
Postępowanie przed zabiegiem i po nim
Choć zabieg laserowego zamykania naczynek nie jest trudny, to wymaga od pacjenta pewnego przygotowania przed samym zabiegiem, jak i określonego zachowania po jego wykonaniu.
W dniu zabiegu nie należy nakładać na twarz kosmetyków kolorowych. Ważne jest także zaprzestanie korzystania z solarium, samoopalaczy i opalaniu na słońcu na miesiąc przed zabiegiem. Należy uważać na różnego rodzaju zioła, których nie należy spożywać tuż przed zabiegiem. Jest to na przykład lubczyk. Na kilka dni przed zabiegiem należy także unikać peelingów i innych zabiegów, które mogą uszkodzić skórę.
Po zabiegu również należy zrezygnować z opalania aż na miesiąc. Ważne jest również unikanie zbyt dużego wysiłku na tydzień po zabiegu. Warto zrezygnować także z makijażu twarzy, jeśli to na niej przeprowadzony był zabieg. Ważną kwestią jest przyglądanie się efektom i w razie jakichkolwiek wątpliwości udanie się na specjalistyczną konsultację.