Arnika – zdrowie ukryte w naturze

0
1038
Arnika – zdrowie ukryte w naturze

Arnika to roślina znana i powszechnie stosowana w ziołolecznictwie od bardzo dawna. Niesłabnącą popularność zawdzięcza przede wszystkim swoim właściwościom, dzięki którym doskonale sprawdza się zarówno w leczeniu miejscowym, jak i ogólnym. Arnika, znana również jako arnica montana, to sprawdzony i – co ważne – naturalny sposób walki ze stanami zapalnymi jamy ustnej, stłuczeniami i obrzękami, jak również sińcami. Stosowana wspomagająco wspiera pracę układu krążenia i wzmacnia odporność organizmu. A to jeszcze nie koniec listy jej zalet. Poznajmy je wszystkie.

Arnika górska – pochodzenie i właściwości

Arnika górska, zgodnie ze swoją nazwą, występuje przede wszystkim na terenach górzystych zarówno w Europie, jak i Północnej Ameryce. Szacuje się, że łącznie istnieje ponad 30 odmian tej wyjątkowej rośliny. Odmiana występująca w Polsce ze względu na swój ograniczony zasięg należy do grupy roślin chronionych. Spotkać ją można w Sudetach, Bieszczadach oraz Górach Stołowych.

Arnika górska, in. arnica montana, to roślina wykorzystywana do celów leczniczych od bardzo dawna. Wyjątkowe właściwości posiadają zarówno jej kwiatostany, liście, jak i kłącza. Okres zbioru w przypadku kwiatów i liści przypada na przełom czerwca i lipca, kłaczy zaś – września i października. Swoją skuteczność w zwalczaniu różnego rodzaju dolegliwości arnika zawdzięcza wielu cennym składnikom zawartym m.in. w jej kwiatostanach. Należą do nich m.in. olejki eteryczne, saponina, fitosterole, flawonoidy, arnicyna, karotenoidy. Olejki eteryczne znajdują się również w kłączach arniki. Poza nimi ta część rośliny obfituje w żywice i garbniki. Dzięki tak wielu różnym substancjom arnika ma szerokie zastosowanie. Może być wykorzystywana pomocniczo zarówno w leczeniu miejscowym, jak i wewnętrznym.

Zastosowanie arniki górskiej

W zastosowaniu wewnętrznym arnikę wykorzystuje się do wspomagania pracy układu sercowo-naczyniowego, jako uzupełnienie terapii leczenia żylaków odbytu, leczenia zespołu pozakrzepowego, choroby wieńcowej oraz zaburzeń krążenia krwi. Bywa stosowana również w celu łagodzenia zmian zachodzących w organizmie kobiety podczas menopauzy oraz redukcji krwawień okołoporodowych.

Ze względu na swoje właściwości arnika bardzo często bywa wykorzystywana pomocniczo w leczeniu miejscowym. W tym aspekcie doskonale sprawdza się w formie maści i żeli aplikowanych bezpośrednio w miejsce urazu. Preparaty zawierające wyciąg z rośliny zmniejszają opuchliznę, łagodzą ból. Niwelują obrzęki i sprawiają, że sińce stają się mniej widoczne. Z tego względu stosowanie arniki zaleca się przy różnego rodzaju urazach, stłuczeniach i kontuzjach, a także w celu złagodzenia dolegliwości wynikających ze zmian reumatycznych. Maści i żele zawierające arnikę bywają też stosowane przez osoby uprawiające sporty, zwłaszcza podejmujące długotrwały wysiłek fizyczny. Ich wykorzystanie pozwala bowiem zredukować odczucie bólu wywołane wzmożoną pracą mięśni.

W sposób zewnętrzny arnikę stosuje się także w celu przyspieszenia procesu gojenia ran, otarć i zadrapań, uzupełnienia leczenia stanów zapalnych skóry oraz w postaci kremów i preparatów przeznaczonych do walki z trądzikiem. Ze względu na właściwości redukujące widoczność zasinień, arnika bardzo często wchodzi w skład kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery wrażliwej i trądzikowej. Bywa wykorzystywana także do produkcji kremów zmniejszających widoczność opuchlizny i cieni pod oczami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here