Co przyszła mama powinna wiedzieć o badaniach prenatalnych

0
1292

Rozwój współczesnej medycyny jest niesamowity. W dzisiejszych czasach istnieje na przykład możliwość bardzo dokładnej diagnostyki rozwijającego się w brzuchu mamy dziecka, dzięki czemu można ustalić, czy dziecko nie będzie miało wad rozwojowych, na przykład takich jak zespół Downa. To właśnie badania prenatalne umożliwiają to wszystko. Testy prenatalne, zalecane najczęściej dla kobiet po 35 roku życia, są coraz bardziej popularne i chętnie korzystają z nich również młodsze pacjentki.

Co warto wiedzieć o badaniach prenatalnych

Badania prenatalne można wykonać odpłatnie, umawiając się na wizytę do kliniki, która prowadzi tego typu diagnostykę. Poza tym, jak najbardziej testy prenatalne można również wykonać korzystając z ubezpieczenia zdrowotnego. W tym przypadku trzeba mieć odpowiednie skierowanie od lekarza ginekologa, który prowadzi ciążę. Kiedy otrzyma się tego typu skierowanie, można dzięki niemu skorzystać zarówno z pierwszych badań prenatalnych, jaki z drugich.

Pierwsze prenatalne badanie ciążowe

Pierwsze prenatalne badanie ciążowe musi być wykonane pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Warto zatem ustalić już wcześniej termin badania, bo gdy minie 14 tydzień ciąży, nie będzie już żadnej możliwości, aby badanie zrobić. Podczas pierwszego badania prenatalnego lekarz wykonuje bardzo dokładne USG, pacjentce jest również pobierana krew. Wyniki badania USG, podczas którego lekarz bada różne parametry ( na przykład przezierność karkową) są wraz z wynikami z krwi liczone według wzoru, dzięki któremu ustala się prawdopodobieństwo wystąpienia na przykład zespołu Downa. Najczęściej, prawdopodobieństwo to jest niższe niż to, które statystycznie dotyczy kobiet w danym wieku.

Drugie badania prenatalne

Jeżeli pacjentka otrzymała skierowanie na pierwsze badanie prenatalne, to wykorzystując to samo skierowanie, może skorzystać z drugiego badania. Drugie badanie prenatalne wykonuje się w późniejszym etapie ciąży, a jego celem jest określenie, czy narządy wewnętrzne dziecka prawidłowo się rozwijają. Szczególnie ważne jest tutaj badanie serduszka dziecka. Jeżeli na tym etapie udałoby się niestety zdiagnozować jakiekolwiek wady, które wcześniej czy później należałoby operować, można by dokonać operacji jeszcze w łonie matki. Jest to zatem bardzo ważne badanie, którego absolutnie nie warto ignorować. Wiele dzieci dzięki temu, że ich mamy wybrały się na badania prenatalne, mogło zachować życie i zdrowie. Warto zatem edukować kobiety i jak najwięcej mówić o tym, jak wiele plusów mają te badania w ciąży.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here