Wizyty u stomatologa to dla wielu osób prawdziwy koszmar. Niejednokrotnie zdarza się, że spotkań z dentystą unikamy i skutkuje to na prawdę poważnymi konsekwencjami – w najczarniejszym scenariuszu dochodzi do utraty własnych zębów.
Znieczulenie miejscowe nie zawsze jest metodą, bo jest igła i wielki strach. Jednak gabinety posiadają jeszcze jedno rozwiązanie: znieczulenie ogólne u stomatologa, czyli, tak zwaną, narkozę.
Wskazania do znieczulenia ogólnego u dentysty
Właściwie, nie ma wskazań do wykonania znieczulenia ogólnego u stomatologa (poza poważnymi zabiegami chirurgicznymi, oczywiście). Większość zabiegów dentysta jest w stanie wykonać w znieczuleniu miejscowym, które w zupełności wystarcza i żaden ból nie jest odczuwany. Nad znieczuleniem ogólnym można zastanowić się, gdy strach przed dentystą jest paraliżujący lub, na przykład, przy wykonaniu ekstrakcji wszystkich 4 ósemek na raz.
Zastanawiając się nad znieczuleniem ogólnym trzeba wziąć pod uwagę po pierwsze jego cenę, po drugie fakt, że warto wówczas wykonać wszystkie niezbędne zabiegi. Zatem, koszt całej wizyty będzie (choć jednorazowy) raczej wysoki.
Środki ostrożności
Znieczulenie ogólne może być dla organizmu niebezpieczne, zwłaszcza, jeśli dobrana jest zła metoda lub pominięte są istniejące przeciwwskazania do jego wykonania. Należy pamiętać, że znieczulenie ogólne u dentysty nie jest wykonywane w warunkach szpitalnych, co znacznie ogranicza możliwości działania w razie powikłań. Podczas trwania całego zabiegu powinien być obecny anestezjolog, jak również przed wykonaniem znieczulenia powinien on zebrać bardzo dokładny wywiad w celu ustalenia możliwości, metody i innych ważnych kwestii do znieczulenia ogólnego.
Przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego
Przede wszystkim, alergie na stosowane środki znieczulające uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu. Poza tym, trwające stany zapalne górnych dróg oddechowych, jak również nieustabilizowane choroby przewlekłe, jak cukrzyca, nadciśnienie i inne choroby układu krążenia oraz choroby nerek.