4 tydzień ciąży

0
1461
4 tydzień ciąży

Periodyzację okresu ciąży kobiety najczęściej wyraża się tygodniach. Każdy tydzień ciąży charakteryzuje się nieco innymi objawami i stopniem rozwoju płodu. Jak przebiega 4 tydzień ciąży?

Test ciążowy

4 tydzień ciążyCiąża jest wspaniałym stanem. W organizmie zachodzi wiele zmian, a kobieta powoli przygotowuje się do bycia mamą. Każda z kobiet ma wiele obaw zachodząc w ciąże. Najczęściej martwią się zdrowiem dziecka, swoim oraz przebiegiem porodu. Ciąże najszybciej stwierdzić wykonując domowy test ciążowy. Najlepiej go wykonać w dniu spodziewanej miesiączki, wtedy jest najwiarygodniejszy. Później możemy udać się do laboratorium celu badania krwi na beta hcg. Pojawienie się tego hormonu wskazuje najprawdopodobniej na ciążę. Następnie możemy udać się do lekarza ginekologa, aby ostatecznie ją potwierdzić.

4 tydzień ciąży

Okres spodziewanej miesiączki jest tak na prawdę końcem czwartego tygodnia ciąży. Dzieje się tak dlatego że, termin porodu liczymy do dnia ostatniej menstruacji. W tym okresie kobiety często nie wiedzą, że są w ciąży, w szczególności gdy są nieplanowane. W pierwszym badaniu USG, lekarz sprawdza czy pojawił się pęcherzyk ciążowy. W pęcherzyku rozwija się ciałko żółte, które zaopatruje zarodek w substancje odżywcze oraz wytwarza błony płodowe. W tym okresie dzięki wielkości pęcherzyka, określamy wiek ciąży. Do wielkości pęcherzyka mierzonej w mm dodajemy 30 i otrzymujemy wiek ciąży w dniach. 4 tydzień ciąży nie musi być etapem, w którym pojawia się pęcherzyk ciążowy. Może on pojawić się nawet w 6 tygodniu.

Zarodek w czwartym tygodniu najczęściej znajduje się już w macicy, gdzie nastąpiła implantacja. Był on wtedy w formie blastocysty czyli małej kuli, pustej w środku. W tej chwili komórki zaczynają dynamicznie się dzielić, a z ich zewnętrznych warstw powstaje łożysko. Jest ono organem, które będzie zaopatrywać dziecko, a substancje odżywcze oraz tlen. Rozwijający się zarodek stymuluje wydzielanie się gonadotropiny kosmówkowej inaczej hormonu beta hcg. Gonadotropina skutecznie powstrzymuje miesiączkę u kobiety. Odpowiada ona również za pierwsze objawy ciąży. W tym okresie zamiast miesiączki może pojawić się tzw. plamienie implantacyjne. Od menstruacji różni się tym, że nie jest mocno czerwone i jest mniej obfite.

Pod koniec czwartego tygodnia ciąży mogą pojawić się nudności. Ich największe nasilenie szacujemy na 9-10 tydzień. Według ludowych mądrości, kobieta która urodzi chłopca nie ma ich w ogóle, a ta która urodzi dziewczynkę ma bardzo nasilone. W tym okresie również można zaobserwować częste oddawanie moczu. Związane jest to ze zwiększonym przepływem krwi przez nerki. Częste oddawanie moczu najprawdopodobniej będzie już towarzyszyć aż do rozwiązania.

Okres ciąży a nawyk żywieniowe

Każda kobieta, która jest w ciąży powinna na nowo przemyśleć swoją dotychczasową dietę i nawyki żywieniowe. Odżywanie kobiet w czasie ciąży obrosło już wieloma szkodliwymi mitami. Najpopularniejsze z nich mówią choćby o tym, że kobieta powinna spożywać dwa razy więcej pokarmów niż dotychczas, ale też, że nie może kategorycznie pić kawy. Warto z takimi mitami walczyć i podawać same sprawdzone informacje w zakresie odpowiedniej diety dla kobiet w ciąży. Jak więc taka dieta powinna wyglądać?

4 tydzień ciążyPrzede wszystkim nie powinno się radykalnie zwiększać ilości spożywanych posiłków. A z pewnością już nie powinno się jeść dwa razy więcej niż dotychczas. W diecie kobiety będącej w stanie ciąży powinny się znaleźć przede wszystkim węglowodany. To swoiste paliwo dla rozwoju płodu. Dlatego też nie powinno się ograniczać spożywania zarówno cukrów prostych, jak i złożonych. To z pewnością dobra informacja dla wszystkich pań. W okresie ciąży bowiem nasilają się zmienności w zakresie apetytu na rożne smaki. Również na słodycze. I można je oczywiście spożywać. Natomiast cukry złożone dostarczymy organizmowi poprzez ziemniaki, kasze, czy też produkty zbożowe.

Również ważne jak węglowodany jest również żelazo. Dlatego kobiety w ciąży powinny spożywać spore ilości mięsa. Ale tutaj również należy dokonać odpowiedniego wyboru. Nie każdy rodzaj mięsa jest tak samo pożądany, zarówno ze względu na rozwój płodu, jak i na zdrowie matki. Dlatego też dobry wyborem w tym wypadku będzie mięso drobiowe. Swoje zalety ma również spożywanie ryb. Natomiast niewskazane jest spożywane mięsa czerwonego. Warto również pamiętać, aby unikać mięsa w postaci surowej i wędzonej. Najlepiej jak mięso jest po prostu ugotowane.

Odstaw używki

Nie trzeba raczej przypominać, że używki takie jak alkohol i papierosy należy kategorycznie odstawić. Mogą bowiem one w znacznym stopniu negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. A dziecko po narodzeniu może cierpieć na liczne choroby i dysfunkcje. Dozwolone jest spożywane kawy, ale w ograniczonych ilościach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here