5 tydzień ciąży

0
1290

Ciąża jest to niesamowity okres w życiu każdej kobiety. W każdym tygodniu zachodzi mnóstwo zmian nie tylko w ciele przyszłej mamy, ale przede wszystkim w rozwoju maluszka. 5 tydzień ciąży jest to początek drugiego miesiąca. Jest to moment, w którym kobieta zazwyczaj dowiaduje się, że spodziewa się dziecka. Dlatego jeżeli menstruacja nie pojawiła się, warto wykonać test. Na tym etapie każdy test ciążowy powinien być już wiarygodny.

5 tydzień ciąży

Zarodek zagnieździł się już w macicy, a jego wielkość to zaledwie około 2 mm, a więc nie jest większy niż maleńkie ziarenko sezamu. Najbliższe tygodnie są decydujące, a czynniki zewnętrzne są już w stanie znacząco wpłynąć na rozwój dziecka.

Już na tym etapie ciąży w zarodku powstaje wiele najważniejszych organów:

  • wątroba, nerki oraz układ nerwowy – a więc mózg i rdzeń kręgowy,
  • pojawiają się zalążki oczek i uszek,
  • powstają mięśnie oraz tkanki, które z czasem przekształcą się w kości,
  • pod koniec tygodnia tego serce rozpocznie swoją pracę,
  • powstaje łożysko, które przez najbliższe miesiące będzie dostarczać maluszkowi niezbędnych składników, witamin i minerałów.

Na pierwszej potwierdzającej ciążę wizycie lekarz wykona badanie dopochwowe USG, aby sprawdzić wielkość pęcherzyka ciążowego. Jeżeli mama spodziewa się bliźniaków, może to być jeszcze tajemnica, gdyż na tak wczesnym etapie ciężko stwierdzić ciążę mnogą.
W tym okresie mogą (choć nie muszą) zacząć pojawiać się pierwsze objawy ciąży, takie jak:

  • nudności,
  • zmęczenie i senność,
  • drażliwość, płaczliwość,
  • większa wrażliwość na niektóre zapachy,
  • bolesność piersi oraz bóle podbrzusza.

5 tydzień ciążyZazwyczaj bóle brzucha niepokoją przyszłą mamę. Jednak ten objaw jest powszechny i naturalny na tym etapie. Pojawia się, gdyż macica rozciąga się powodując dodatkowy ucisk na pęcherz (wzmożone parcie), a także jelita znacznie spowalniają swoją pracę (wzdęcia). Jednakże jeżeli ból się nasila i ma postać skurczową, lub jeżeli pojawiają się plamienia bądź krwawienia, kobieta powinna jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż te objawy świadczyć mogą o ciąży pozamacicznej lub o wczesnym poronieniu. Przyszła mama powinna wyjątkowo zadbać również o siebie.To właściwa pora, aby zacząć przyjmować kwas foliowy, który ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dodatkowo można również sięgnąć po suplementy skomponowane specjalnie dla tego niezwykłego okresu, które będą dodatkowo wspomagały rozwój maluszka.

Co może jeść kobieta w ciąży?

Jednak suplementy nie zastąpią odpowiedniej diety, która powinna towarzyszyć kobiecie w czasie ciąży. Dieta ta obrosła już wieloma mitami, a co do jej niektórych punktów są również sprzeczne zdania specjalistów. Przykładem mogą być słodycze. Jak wiemy zawierają one cukry proste. Są one niezbędne dla odpowiedniego rozwoju płodu. Cześć specjalistów radzi więc kobietom, aby w trakcie ciąży nie odmawiały sobie słodyczy. Jednak, jak wskazują inni eksperci, jest to prosta droga do nadwagi. A tak nie jest wskazana w trakcie ciąży. Najważniejsze jest więc znalezienie złotego środka i umiarkowane spożywanie cukrów prostych. Węglowodany złożone natomiast dostarczymy poprzez spożywanie pieczywa, ziemniaków, czy też kasz.

5 tydzień ciążyBardzo ważne dla odpowiedniego rozwoju płodu – a w szczególności dla budowy jego tkanek – jest również odpowiednia ilość żelaza. Dlatego w trakcie ciąży zalecane jest spożywanie mięsa. I tutaj mamy kolejny dylemat. Najlepszym dostawcą żelaza jest mięso czerwone. Jest ono jednak niekoniecznie zdrowe. Dlatego w trakcie ciąży lepiej postawić na drób i ryby. Należy oczywiście również pamiętać o odpowiedniej obróbce cieplnej mięsa. Należy również unikać spożywania warzyw w postaci surowej. Są one dość ciężkostrawne i mogą wywołać wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

Dziecku potrzebny jest wapń

Dla prawidłowego rozwoju układu kostnego płodu bardzo potrzebny jest wapń. Dlatego też kobiety w ciąży powinny spożywać mleko i nabiał. Według niektórych specjalistów wystarczy, że będziemy spożywać jedną szklankę mleka dziennie. Warto mleko wcześniej przegotować. Spożywanie surowego mleka jest raczej nie wskazane. Również należy dokonać odpowiedniej selekcji serów i unikać tych, które powstały na bazie surowego mleka.

Odstaw alkohol i papierosy

To raczej truizm, ale zatrważające jest jak wiele kobiet jednak lekceważy zakaz palenia papierów i picia alkoholu w czasie ciąży. Wiedza o destrukcyjnym wpływie alkoholu i papierosów na rozwój płodu jest przecież powszechna. Dzieci matek pijących i palących cierpną później na wiele schorzeń i często są niepełnosprawne. Dlatego należy kategorycznie odstawić tego rodzaju używki. Dopuszczalne jest jedynie picie kawy, ale w znacznie ograniczonych ilościach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here