Aparat holtera

3
1870
aparat holtera

Serce jest po mózgu drugim najważniejszym narządem każdego żywego organizmu. Należy zatem odpowiednio o nie dbać i wykonywać różnego rodzaju badania zwłaszcza, gdy zaniepokoją nas jakieś objawy. Niektóre badania wykonywane są przy użyciu monitora czynności serca, jakim jest aparat holtera.

Aparat holtera – Podstawa w profilaktyce

Serce jest swego rodzaju pompą odpowiedzialną za dostarczanie krwi oraz tlenu do każdej komórki naszego ciała. Zawsze, gdy tylko zaczynamy mieć spore problemy zdrowotne, warto udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas do specjalisty: kardiologa w celu sprawdzenia czynności serca. Lekarze bardzo często decydują się na założenie pacjentowi urządzenia do monitoringu czynności elektrycznej naszej pompy krwi jakim jest aparat holtera. Badanie jest dla pacjenta całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Jedyny dyskomfort może wywoływać samo posiadanie na sobie urządzenia czy kabelków, z którymi trzeba również spać. Aparat holtera zakładany jest na minimum 24 godziny (jest to badanie w długim okresie czasu).

Długość takiego badania zawsze zależy od zaleceń lekarza kardiologa. By wykonać badanie na klatkę piersiową przykleja się elektrody, do których podłącza się wychodzące z aparatu (mającego postać małego pudełeczka) przewody elektryczne. Przed badaniem pacjent musi się odpowiednio przygotować. Oczywistym jest, że należy się wykąpać, ale warto również pamiętać by po kąpieli nie smarować niczym tułowia. Dodatkowo mężczyźni powinni ogolić owłosienie z klatki piersiowej, by zapewnić odpowiednią przewodność elektryczną skóry oraz uniknąć późniejszego bólu, który wiązałby się z odklejaniem elektrod przyklejonych do włosów. W czasie badania należy wykonywać normalne czynności tak jak ma to miejsce na co dzień. W trakcie badania powinniśmy zapisywać swoją aktywność zarówno emocjonalną jak i fizyczną, ewentualne dolegliwości związane z sercem, a także nazwy leków, dawki oraz pory zażywania ich.

Zalecenia

Aparat holtera pozwala na wykrycie oraz diagnostykę zaburzeń rytmu serca oraz innych dolegliwości lub znalezienie przyczyny i monitorowanie leczenia chorób jak np.:

  • choroba wieńcowa,
  • stan po zawale mięśnia sercowego,
  • omdlenia,
  • utrata przytomności,
  • bloki przewodzenia,
  • przerwy w pracy serca wymagające wszczepienia rozrusznika,
  • ocena rytmu i pracy serca po wszczepieniu stymulatora,
  • obserwacja chorób wrodzonych.

 

Trzeba pamiętać by unikać kontaktu urządzenia z wodą, ponieważ holtery nie są wodoodporne i zamoczenie takiej aparatury w kąpieli czy na deszczu wiązać by się mogło z zepsuciem jej. Po zakończeniu badania trwającego minimum 24 godziny aparat zostaje zdjęty z pacjenta i podłączony do komputera w celu zgrania z urządzenia zarejestrowanego zapisu EKG. Po zgraniu zapisu lekarz kardiolog dokonuje jego odczytu i interpretacji. Mając pełne wyniki lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie.

Dbajmy o nasze serca, bo to one pompują w nas życie umożliwiając korzystanie z niego na tyle na ile pozwala ogólny stan całego organizmu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here