Ciąża tydzień po tygodniu

0
754
Ciąża tydzień po tygodniu

W przypadku, gdy dokładna data zapłodnienia nie jest znana lekarze obliczają poczęcie biorąc pod uwagę pierwszy dzień ostatniej miesiączki. To daje nam oczywiście przybliżony termin porodu, jednak na przestrzeni tych 9 miesięcy termin ten może ulec zmianom. Często wynika to z badań USG dzięki którym lekarz monitoruje wzrost płodu, najczęściej dokonując pomiarów CRL (długość ciemieniowo-siedzeniowa). Oczywiście poza samym wzrostem dziecka w ciągu 40 tygodni zachodzą również inne zmiany.

Ciąża tydzień po tygodniu:

1-4 tydzień ciąży

To jest często czas nieświadomości. Zaczyna się spóźniać miesiączka, pojawiają się mdłości, dziwne samopoczucie. Test pokazuje dwie kreski, więc czas umówić wizytę do lekarza.

5-8 tydzień ciąży

W tym czasie z zarodka dziecko staje się płodem. Zaczynają się pojawiać zawiązki rąk i nóg. Serce zaczyna pompować krew, kształtuje się język, podniebienie, żuchwa, pojawia się zarys twarzy (nos, usta, oczy). W miarę upływających tygodni ręce i nogi się wydłużają a na ich końcach pojawiają się płetwy. Szkielet zaczyna kostnieć a narządy płciowe rozwijać.

9-12 tydzień ciąży

Płód przypomina już małego człowieka. Większość układów i narządów już się rozwinęła. Pracę podejmują nerki dziecka, zaczynają rosnąć włosy i paznokcie.

13-16 tydzień ciąży

Dziecko ćwiczy mimikę twarzy (np. marszczy czoło), zaczyna ssać palec. Słyszy głośne dźwięki.

17-20 tydzień ciąży

Ciąża tydzień po tygodniuSzpik kostny zaczyna produkować krew. U dziewczynek wykształcają się już całkowicie narządy płciowe. Wykształcają się też już płuca jednak dziecko nie umie jeszcze samodzielnie oddychać, dopiero ćwiczy tę umiejętność wciągając i wypuszczając wody płodowe. W tym też czasie pojawia się czkawka, którą mamy odczuwają jako równomierne pulsowanie.

21-24 tydzień ciąży

Aktywność dziecka w tym czasie zaczyna być coraz większa a ruchy znacznie odczuwane przez mamę. Rosną rzęsy.

25-28 tydzień ciąży

Wykształca się siatkówka oka, dziecko otwiera powieki. Umie już śnić. U chłopców do moszny powoli zstępują jądra.

29-34 tydzień ciąży

W tym okresie dziecko głównie rośnie i ćwiczy umiejętności niezbędne po urodzeniu.

36-40 tydzień ciąży

Główka dziecka kieruje się do kanału rodnego przygotowując się tym do porodu. Nadnercza wytwarzają kortyzol który pomaga płucom oddychać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here