Jedną z najbardziej obciążonych części naszego ciała są stopy. Oznacza to, że należy o nie dbać ze szczególną starannością. Czy tak robimy? Nie zawsze. Właśnie dlatego prezentujemy ci szczegóły na temat badania stóp. Dowiedz się kiedy i kto powinien je wykonać.
Stopy – mali bohaterowie
Nasz mózg pracuje przez 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu. Jednak jego zmęczenia nie odczuwamy tak bardzo, jak chociażby zmęczenia nóg czy stóp. Nasze stopy, bo o nich będzie ten tekst, to prawdziwi bohaterowie. Każdego dnia utrzymują na swoich „barkach” całe nasze ciało, czyli niekiedy nawet i 100 kilogramów. A same przecież należą do jednych z najlżejszych części naszego ciała. Statystycznie, stopa to niecałe 3% ogólnej masy naszego ciała, jednak jej budowa jest o wiele bardziej złożona, niż wskazuje na to jej waga. W stopach znajdują się aż 26 kości i 33 stawy, na które każdego dnia przypada nacisk aż 500 ton! To bardzo duży ciężar, który może prowadzić do chorób i zwyrodnień stóp. By się przed nimi ustrzec, należy odwiedzić specjalistę, który wykona profesjonalne badanie stóp. Kto z nas w szczególności powinien z niego skorzystać?
Dla kogo badanie stóp?
Teoretycznie, na badanie stóp może zapisać się każdy z nas, niezależnie od wszelkich innych wskazań. Jednak są pewne grupy osób, które powinny to zrobić w szczególności. Przede wszystkim są to osoby z wyraźną nadwagą lub otyłością. Stopy każdego dnia muszą podtrzymywać nasz ciężar, a im jest on większy, tym łatwiej i szybciej o ich uszkodzenie. Jednak otyłość to nie jedyny czynnik determinujący wizytę u specjalisty. Badanie stóp znane jako pedobarografia jest skierowane m.in. dla osób mających, haluksy, płaskostopie, palce młotkowate czy chorych na cukrzycę, którym grozi stopa cukrzycowa. Z kolei podoskopowe badanie stóp – więcej tutaj: https://ortomedicum.pl/wkladki/ – pomaga m.in. w leczeniu bóli kręgosłupa, stawu kolanowego czy wad postawy. A na tego rodzaju bóle narażone są osoby aktywne fizycznie (sportowcy) czy pracujące dużo na stojąco.
Gdzie wykonać badanie stóp?
By wykonać badanie stóp nie musimy wybierać się do lekarza rodzinnego po skierowanie. Na tej stronie znajdziesz podologa, czyli specjalistę od leczenia chorób stóp. Wizyta u podologa to najlepsze i najszybsze rozwiązanie, jeżeli zależy ci na szybkim wyniku badania oraz diagnozie. Możesz również iść do chirurga, jednak leczenie chirurgiczne zalecane jest w przypadku poważnych kontuzji lub zwyrodnień. W przypadku profilaktycznego badania stóp, zasięgnięcie porady podologa w zupełności wystarczy.