Czy dieta pudełkowa ma wpływ na efekt jojo?

0
1640
Czy dieta pudełkowa ma wpływ na efekt jojo?

Efektem jojo określane są naprzemienne wahania wagi ciała, które polegają na zrzucaniu kilogramów jak i przybieraniu. Takie zjawisko jest bardzo niepożądane, ale zdarza się u około 50% osób, które przebywały na diecie odchudzającej.

Dlaczego pojawia się efekt jojo?

Pojawiający się efekt jojo zazwyczaj spowodowany jest jedną z dwóch przyczyn. Po pierwsze wpływ na taki proces maja uwarunkowania genetyczne. Sprawiają one, że spalanie tłuszczu nie odbywa się w sposób prawidłowy, a dodatkowo zaburzone zostaje utrzymywanie ciepła w organizmie jak i proces przemiany materii. W niektórych przypadkach może jeszcze dochodzić do zwiększonego wydzielania neuropeptydów wzmagających apetyt. Po drugie przyczyną efektu jojo może być niewłaściwie przeprowadzony sposób odchudzania. Mowa tutaj np. o złym przygotowaniu do głodówek, czy też diet bardzo restrykcyjnie obniżających ilość przyjmowanych kalorii. Niewłaściwe jest również szybkie wychodzenie z diety, które cechuje się natychmiastowym powrotem do złych nawyków żywieniowych. Ten drugi aspekt związany jest również z rezygnacją z aktywności fizycznej. To wszystko w nałożeniu na siebie powoduje powrót nadmiaru kilogramów, a nierzadko również podwojenie tej ilości. Warto poczytać np. tutaj https://www.eatzone.pl/pl-PL/Blog/Kategoria/dieta o różnych dietach i o tym jak prawidłowo się do nich przygotować.

Aspekt psychologiczny

Okazuje się, że na opisywany efekt jojo nie ma wpływu jedynie dieta, ale również psychika osoby odchudzającej się. Mianowicie mowa tutaj o braku motywacji do dalszych działań po osiągnięciu upragnionej wagi. Bardzo często jest również tak, że po dojściu do celu pragną się nagrodzić, niestety wynagrodzeniem zazwyczaj są niezdrowe przekąski, czy pełne tłuste dania. Sięgając po taką nagrodę osoba o słabej woli bardzo szybko na powrót zaczyna stosować stare nawyki, czym prowadzi do przyrostu masy.

Dieta pudełkowa – na czym polega

Dieta pudełkowa jest godnym uwagi rozwiązaniem cateringowym, które polega na wyborze właściwej firmy np. https://www.eatzone.pl/pl-PL/Catering-dietetyczny/warszawa, a następnie złożeniu u niej zamówienia na stałe dostawy posiłków. Z oferty dostawcy wybiera się linię tematyczną (np. dieta rybna) i ilość posiłków, które mają zostać przygotowane. Ich kaloryczność oraz wartości odżywcze leżą już po stronie przygotowującego. Musi on dopasować dania do zaleceń dietetyka, z którym powinien skonsultować się klient. Takie posiłki w odpowiednich pudełkach zostają dostarczone pod wskazany adres, o ustalonej godzinie.

Dieta pudełkowa, a efekt jojo

Dieta pudełkowa to nie tylko ogromna wygoda i oszczędność czasu, ale również przygoda ze zdrowym odżywianiem. Jest ona szczególnie wartościowa z powodu zdrowych przyzwyczajeń, które za sobą niesie. Jeśli osoba przebywa na diecie pudełkowej to zapewnia swojemu organizmowi najczęściej pięć pełnowartościowych i co bardzo ważne zróżnicowanych posiłków dziennie. W zależności od chęci można na takiej diecie przebywać nieokreśloną ilość czasu (miesiąc, trzy, rok). Jednak za jej pośrednictwem zostają wypracowane pewne nawyki, które z upływem czasu stają się bardzo silne. W związku z czym ciężko jest z nich później nagle zrezygnować. Zwłaszcza, że dieta pudełkowa jest całkowitym zaprzeczeniem głodówek. Ona dostarcza do organizmu tyle kalorii ile ten naprawdę potrzebuje. Poza tym dobra firma zapewnia również konsultacje z dietetykiem oraz trenerem personalnym. Dzięki czemu ma się stały dostęp do nowych motywacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here