In vitro, zabiegi chirurgiczne czy tabletki na płodność, czyli jak leczyć niepłodność

0
4399

Szacuje się, że niepłodność dotyka około 1,5 mln par w Polsce – małżeństw i związków partnerskich. To poważny problem, który istnieje na szeroką skalę, a jednak nadal pozostaje dla wielu tematem tabu. Kobiety częściej niż mężczyźni szukają rozwiązania, badają się i podejmują leczenie. Dla mężczyzny problemy z płodnością są utożsamiane z niedostateczną męskością. Niepłodność można jednak skutecznie leczyć.

Niepłodność a bezpłodność

Rozgraniczenie pojęcia niepłodności i bezpłodności jest bardzo ważne, ponieważ pierwszą da się leczyć, a drugą już nie. Niepłodność opisuje się jako stan przejściowy, który może minąć. Jeśli zaś dana osoba jest bezpłodna, nic nie jest w stanie odwrócić tego stanu. Przy leczeniu można wykorzystywać różne metody, w tym tabletki na płodność.

Jakie są przyczyny niepłodności?

Problemy z płodnością dotyczą w równym stopniu i kobiet, i mężczyzn. Przyczyny braku możliwości zajścia naturalnie w ciążę mogą dotyczyć też obojga partnerów. U kobiet najczęściej wynikają one z:

  • czynników ogólnoustrojowych, jak np. zaburzenia psychiczne, nadmierna otyłość, choroby tarczycy itp.,
  • chorób szyjki macicy, macicy, pochwy, jajników lub jajowodów,
  • występowania wad anatomicznych w budowie narządów płciowych,
  • przebytych zabiegów chirurgicznych w obrębie narządów rodnych,
  • występowania torbieli i mięśniaków narządów płciowych,
  • zaburzeń hormonalnych,
  • chorób nowotworowych i związanego z nimi leczenia: radioterapii i chemioterapii,
  • czynników genetycznych,
  • chorób przysadki mózgowej,
  • chorób wenerycznych.

Panowie mogą cierpieć na niepłodność, podobnie jak kobiety, z powodu występowania czynników ogólnoustrojowych lub chorób o takim charakterze Przyczyną braku rezultatów przy staraniu się o dziecko mogą też być czynniki genetyczne, nowotwory, choroby jąder i wady anatomiczne narządów płciowych. Zdarza się, że mają oni przeciwciała przeciwplemnikowe, niepozwalające na zapłodnienie. Pomocne okazują się w przypadku męskiej niepłodności tabletki na płodność, dobrane oczywiście w ramach konsultacji z lekarzem.

Badania wykrywające niepłodność

Niepłodność, jako stan przejściowy, może i powinna być leczona, jeśli para chce mieć dzieci. Leczenie może odbywać się z wykorzystaniem różnych metod, w tym tabletek na płodność, ale w pierwszej kolejności warto ustalić przyczyny takiego stanu rzeczy. W tym celu przeprowadzana jest szczegółowa diagnostyka, obejmująca przede wszystkim badania hormonalne, badania obrazowe, genetyczne, analizę cyklu miesiączkowego u kobiet czy analizę nasienia u mężczyzn. Nie zawsze uda się wykryć powód, dla którego para nie może zajść w ciążę. Wówczas mówimy o niepłodności idiopatycznej. Można próbować zwiększać szanse na dziecko poprzez regularne zażywanie tabletek na płodność.

Lekarz z kliniki leczenia niepłodności przeprowadza również wywiad z pacjentami, w celu wyeliminowania już na początku leczenia ewentualnych czynników szkodliwych, które mogą utrudniać zapłodnienie komórki jajowej. Są nimi zaburzenia psychiczne, palenie papierosów, alkoholizm czy zażywanie narkotyków. Pod uwagę brane są również choroby towarzyszące niepłodności u pacjentów. Już na tym etapie profilaktycznie mogą zostać zalecone tabletki na płodność.

Leczenie niepłodności

Istnieje wiele metod podejmowania walki w leczeniu niepłodności. Najmniej inwazyjne są te z wykorzystaniem tabletek na płodność. Lekarz może zalecić m.in. hormonalną stymulację owulacji u kobiety, którą realizuje się przy pomocy środków farmakologicznych. Można wspomagać męską płodność – dostępne są także tabletki na płodność. Dąży się przy tym do stymulowania spermatogenezy, czyli procesu powstawania, jak i dojrzewania plemników, które stają się gotowe do zapłodnienia komórki jajowej.

Jeśli problemem powodującym niepłodność jest niedrożność układu rozrodczego, do czego może dojść u kobiet lub mężczyzn, można spróbować udrożnić go, np. przy użyciu metod chirurgicznych. W grę przy leczeniu niepłodności mogą wchodzić techniki wspomaganego rozrodu, w tym przede wszystkim zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. W takim wypadku mężczyzna także może przyjmować tabletki na płodność, które ułatwią pobranie plemników o prawidłowej budowie anatomicznej w procedurze in vitro.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here