Jak poradzić sobie z zaparciami

0
1028
zaparcia
fot. pixabay.com

Zaparcia to problem, z którym każdy z nas się kiedyś styka. Takie sporadyczne dolegliwości zazwyczaj spowodowane są zmianą diety, otoczenia czy skutkiem ubocznym przyjmowanych leków. Choć na pozór wydaje nam się, że to błaha, krótkotrwała dolegliwość, bywa ona bolesna, a co najmniej pogorsza nasze samopoczucie. Jeśli nawraca często, może świadczyć o chorobie lub dysfunkcji układu pokarmowego. Nie leczone przewlekłe zaparcia niosą za sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, dlatego koniecznie nasze je zgłosić lekarzowi. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/zaparcia/

Przyczyny zaparć

Problemy z oddawaniem stolca mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Mogą być one skutkiem ubocznym przyjmowanych leków. Często są też objawem chorób związanych z układem pokarmowym, takich jak choroby jelita grubego na przykład zespół jelita drażliwego, skręt jelit, choroby odbytu i odbytnicy, choroby metaboliczne w tym porfiria, mocznica. Zaparcia występują również w chorobach nie związanych ściśle z układem pokarmowym. Należą do nich choroby miednicy, choroby tkanki łącznej. Z zaparciami często borykają się osoby z chorobami endokrynologicznymi to jest z cukrzycą, niewydolnością tarczycy czy nadczynnością przysadki. Mogą też towarzyszyć chorobom układu nerwowego. Nie należy więc bagatelizować tej dolegliwości, choć na ogół krępujemy się o nich wspominać podczas wizyty u lekarza. Zaparcia w tych przypadkach mają charakter przewlekły i będą powodować ogromny dyskomfort. W ich leczeniu niezbędna jest właściwa terapia. 

Profilaktyka zaparć

Drugi tym czynników wywołujących zaparcia jest uzależniony od naszego trybu życia. Zazwyczaj te czynniki występują razem. Jest to brak odpowiedniej aktywności fizycznej, przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, a także nieodpowiednia dieta uboga w warzywa, owoce i zboża będące źródłem błonnika. Jeśli chcemy uniknąć zaparć musimy zmienić swoje przyzwyczajenie. Róbmy to małymi krokami, stopniowo, wtedy jest większa szansa, że przywykniemy do tych zmian niż gdy przeprowadzimy wielką rewolucję, która wywróci nasze życie do góry nogami. Zacznijmy od dodatkowej szklanki wody codziennie i 15 minut spaceru, rezygnacji z windy. Dołóżmy do codziennego menu dodatkową porcję warzyw, bogaty w w błonnik. Rezultaty powinniśmy odczuć już po kilku dniach. 

Przeczytaj też: http://www.longtimebeauty.pl/jak-leczyc-zgage/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here