Jakie są przyczyny cukrzycy?

0
784
Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną
fot. Pixabay.com

Cukrzyca jest dziś chorobą cywilizacyjną i zmorą XXI wieku. Dotyka zarówno osoby młode, w średnim i starszym wieku, a nawet dzieci i noworodki. Na jej powstanie ma znaczny wpływ styl życia, nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej. Powodują ją jednak również inne czynniki. 

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/przyczyny-cukrzycy/

Co prowadzi do cukrzycy?

Cukrzyca jest zaburzeniem metabolicznym, w którym nieprawidłowym procesom podlega rozkład węglowodanów w organizmie. Zaburzenie to pojawia się wówczas, gdy nieprawidłowo pracuje trzustka – nie wytwarza wcale insuliny, odpowiedzialnej za rozkład węglowodanów lub wytwarza jej zbyt mało. Przyczynami nieprawidłowo działającej trzustki mogą być czynniki genetyczne, ale również nieodpowiedni styl życia, brak ruchu czy niezdrowa dieta.

Najczęściej diagnozowanym typem jest cukrzyca typu 2. Rozwija się głównie pod wpływem czynników środowiskowych, nieprawidłowej diety, otyłości, nadużywania papierosów i alkoholu, braku aktywności fizycznej.

Jakie są przyczyny cukrzycy typu 1 i typu 2?

O cukrzycy typu 1 mówi się, że jest tak zwaną chorobą z autoagresji. Gdy organizm produkuje specyficzne antyprzeciwciała, które atakują komórki beta trzustki, ulegają one zniszczeniu, a to powoduje całkowite zaprzestanie produkcji insuliny. Główną przyczyną tego typu cukrzycy są czynniki genetyczne. Wymienia się również tutaj czynniki środowiskowe takie jak: różnego rodzaju infekcje wirusowe, wczesne karmienie dziecka krowim mlekiem, wiek matki powyżej 40 lat w czasie porodu, codzienny stres, wpływ różnego rodzaju toksyn na organizm.

Otyłość i brak aktywności fizycznej są z kolei najczęstszą przyczyną cukrzycy typu 2. Najpierw te dwa czynniki prowadzą do obniżenia wrażliwości tkanek i komórek na działanie insuliny (insulinooporność), następnie dochodzi do podwyższenia poziomu glukozy w surowicy krwi, a finalnie rozwija się cukrzyca.

Na jej wystąpienie szczególnie narażone są osoby:

  • powyżej 45 roku życia,
  • zmagające się z nadwagą i otyłością;
  • mają w rodzinie chorych na cukrzycę;
  • nie zażywają ruchu;
  • mają nadciśnienie tętnicze lub choroby sercowo-naczyniowe;
  • w okresie ciąży przeszły cukrzycę.

Zobacz też: http://www.longtimebeauty.pl/czym-jest-cukrzyca-i-jakie-sa-jej-rodzaje/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here