Co się dzieje w naszym ciele, gdy się męczymy?

0
806
Zmęczenie to brak wystarczającej ilości tlenu oraz produkcja kwasu mlekowego
fot. Pixabay.com

Trening i aktywność fizyczna służą temu, aby utrzymywać nasze ciało w dobrym zdrowiu i kondycji oraz sprawiać, by stawało się coraz bardziej wydolne. Gdy nasza wydolność rośnie, możemy ćwiczyć dłużej, a nasza intensywność nie maleje. Oczywiście, stan ten wspierać musimy również odpowiednio dopasowaną dietą.  Kiedy więc się męczymy i co dzieje się wówczas w naszym organizmie?

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/dlaczego-sie-meczymy/

Czym właściwie jest zmęczenie?

To bardzo subiektywne odczucie. Mówimy wówczas, gdy intensywność naszego wysiłku zaczyna spadać, a my przestajemy odczuwać w sobie moc do jej podniesienia. Tak w skrócie można opisać zmęczenie. Z punktu widzenia procesów zachodzących w naszym organizmie, sprawa wygląda następująco.

Na początku wysiłku fizycznego nasze płuca i serce nie są jeszcze gotowe na jego podjęcie. W organizmie dochodzi do przemian, które mają miejsce bez udziału tlenu, a w mięśniach wytwarza się kwas mlekowy. Wówczas zaczynamy odczuwać zmęczenie. Po kilku, kilkunastu minutach serce i płuca dostrajają się do tempa i intensywności treningu. Wówczas kwas mlekowy jest wydalany, a my przestajemy odczuwać zmęczenie. Jeśli natomiast przestaniemy trening utrzymywać na właściwym dla naszego organizmu poziomie i zwiększymy jego intensywność, beztlenowa przemiana i wytwarzanie kwasu mlekowego znów będą miały miejsce.

Dlatego też tak ważnym elementem każdego treningu jest rozgrzewka. To ona daje naszym narządom czas na przygotowanie się do wysiłku. Dzięki rozgrzewce rozkręcimy procesy przemiany energii oraz nie będziemy mieć problemu z przetrwaniem tego pierwszego etapu treningu, kiedy zaczyna wydzielać się kwas mlekowy.

Zmęczenie podczas wysiłku tlenowego i beztlenowego

O czerpaniu energii z przemian beztlenowych mówimy głównie w przypadku ćwiczeń siłowych. Przy dłuższych treningach, takich które trwają więcej niż 30 minut, nasz organizm nie nadąża z produkcją tlenu, a w mięśniach wytwarza się kwas mlekowy. Moc naszych mięśni spada, a my zaczynamy odczuwać zmęczenie. Organizm produkuje kwas mlekowy, ponieważ w ten sposób broni się przed zniszczeniem włókien mięśniowych.

Podczas wysiłku tlenowego organizm czerpie energię z tłuszczów i węglowodanów, magazynowanych w postaci glikogenu. Kwas mlekowy nie wytwarza się w tym przypadku tak szybko, ponieważ energia ta uwalnia się wolniej i dłużej, a my możemy z niej dłużej korzystać. Jeśli zaś zaczynamy odczuwać zmęczenie, to dla nas znak, że wyczerpują się zasoby glikogenu.

Zobacz też: http://www.longtimebeauty.pl/energia-w-organizmie-skad-ja-czerpiemy-i-jak-gromadzimy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here