Pesymista – jak przestać nim być?

0
1701
pesymista

Pesymiści nie mają łatwego życia. Ale dobra wiadomość jest taka, że czarnowidztwo można przekuć w pokrzepiający optymizm.

By sprawdzić, czy jesteś pesymistką, wystarczy przeprowadzić znany na cały świat test z postrzeganiem szklanki. Jeśli jest w niej trochę wody, szklanka jest do połowy pełna czy pusta? Optymista odpowie, że pełna. Pesymista, że pusta. Pesymizm jest postawą wyrażającą się w skłonności do dostrzegania tylko ujemnych stron życia i uprawiania czarnowidztwa na zasadzie: i tak się nie uda. Pesymista negatywnie ocenia rzeczywistość, a przyszłość widzi w ciemnych barwach. Żyje w napięciu, trudno mu się zrelaksować, byle drobnostka potrafi wytrącić go z równowagi. Nie wierzy w siebie; nierzadko uważa, że nie warto zabierać się do działania, bo przecież i tak nic z tego nie będzie. Trudno się żyje w ten sposób. Pesymista zatruwa życie i sobie, i innym. Potwierdzili to naukowcy, którzy dowiedli, że optymiści są zdrowsi, szczęśliwsi, osiągają więcej sukcesów od pesymistów, a nawet żyją w szczęśliwszych małżeństwach i lepiej zarabiają. Postawa pesymistyczna sprzyja demencji.

Nie poddawaj się

Optymista widzi w porażkach szansę, cenną lekcję. Pesymiście porażki podcinają skrzydła. Zamyka się w sobie, rezygnuje z planów i marzeń, zupełnie odpuszcza. Optymista się podnosi, otrzepuje kolana i próbuje dalej, do skutku, aż osiąga sukces. A ponieważ pesymista nie robi nic, utwierdza się w przekonaniu, że jego życie to pasmo porażek. Jedno z badań wykazało, że optymiści poświęcają od 50 do 100 proc. więcej czasu niż pesymiści, by rozwiązać trudne zadanie. Upór, konsekwencja i wytrwałość są niezbędne, by osiągać dobre wyniki.

pesymizm jak z nim walczyć

Nie obwiniaj tylko siebie

Ta rada może cię zaskoczyć, ale amerykańscy naukowcy wierzą w jej skuteczność. W przypadku niepowodzenia optymista potrafi trzeźwo ocenić sytuację. Na zasadzie: w porządku, tym razem mi się nie udało. To nie był mój dzień, a widocznie ta praca nie była mi pisana. Poza tym rekruter zadawał tendencyjne pytania, nie złapaliśmy wspólnego języka. A pesymista? O wszystko się obwinia. Uważa, że jest do niczego, nic mu się nie udaje, generalnie jest skazany na porażkę. Dobrze widać to na takim przykładzie: gdy grający w tenisa pesymista straci punkt, powie, że jego przeciwnik jest dziś w świetnej formie. A pesymista? Oczywiście, że to on jest beznadziejnym graczem.

Stosuj podnoszące na duchu triki

Jest kilka sposobów na to, by przestać uprawiać czarnowidztwo i wreszcie zacząć dostrzegać świat w jasnych barwach. Zacznijmy od tego, że musisz uwierzyć w jedną rzecz: sposób myślenia naprawdę można zmienić. Pesymista, ponieważ jest pesymistą, zwykle uważa, że i tak się nie zmieni. Nieprawda. Oczywiście trudno w ciągu godziny ze skrajnego pesymisty stać się uskrzydlonym optymistą. Trikiem, który ci to ułatwi, jest otaczanie się… optymistycznymi ludźmi. Naukowcy z Uniwersytetu Oregon udowodnili, że towarzystwo pozytywnie myślących osób sprawia, że sami zaczynamy myśleć pozytywnie. Jeśli więc jesteś pesymistką, jak ognia wystrzegaj się innych pesymistów!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here