Szkolenia PNF – czym są?

0
1399
Szkolenia PNF – czym są?

Mówi się, że im mniej wiesz, tym lepiej śpisz. Jednak ta maksyma nie dotyczy sfery zawodowej. W pracy, im więcej wiesz, tym bardziej wydajny jesteś. Dotyczy to również fizjoterapeutów, dla których dedykowane są szkolenia PNF. Czym one są? O tym piszemy poniżej.

Wiedza to potęga

Gdybyśmy mogli nadać słowu „wiedza” ludzki wygląd, to jakby ona wyglądała? Najprawdopodobniej byłby to sędziwy staruszek z długą siwą brodą, łagodnym uśmiechu i okularach, w ręku zaś trzymałby laskę. Jednak czy tak wyglądają inteligentni ludzie? Oczywiście, że nie. Mało kto z nas ma inteligencję „wypisaną” na twarzy, my zaś swoje umiejętności chowamy w sobie i korzystamy z nich wtedy, kiedy naprawdę są potrzebne. Mechanik swoją wiedzę na temat samochodów pokazuje w godzinach pracy, podobnie jak informatyk czy marketingowiec. Nie oznacza to jednak, że poza pracą nie mogą się oni dalej kształcić. Im bardziej będą kompetentnymi w swoich fachach (albo poszerzą je o nowe zdolności), tym więcej będą warci na rynku pracy. Podobnie sprawa wygląda w przypadku fizjoterapeutów. Dodatkowe kursy i szkolenia pozwolą im lepiej leczyć chorych i stawiać bardziej dokładne diagnozy. Jednym z nich jest szkolenie PNF.

Szkolenia PNF – na czym polega ta koncepcja?

Medycyna, podobnie jak inne branże, cały czas się rozwija. Jednak są pewne sprawdzone metody, z których, w niemal niezmienionym kształcie, korzystamy od wielu lat. Jedną z takich metod jest PNF. Szkolenia PNF odbywają się już od połowy lat 40. XX wieku, bowiem właśnie wtedy została opracowana ta koncepcja, której pełna nazwa brzmi: Prioprioceptive Neuromuscular Facilitation (pol. proprioceptywne torowanie nerwowo – mięśniowe). Jej autorami są neurofizjolog dr Herman Kabat oraz fizjoterapeutka Margaret Knott. W początkowym okresie PNF stosowano do leczenia pacjentów chorych na polio oraz stwardnienie rozsiane (SM), jednak wraz z biegiem lat, rozszerzono zakres korzystania z PNF na wiele innych schorzeń układu ruchu.

Szkolenia PNF – gdzie odbyć?

PNF to jedna z najważniejszych koncepcji dla fizjoterapeutów, dlatego warto wiedzieć, na czym polega i odbyć z niej kurs. Jak znaleźć szkolenia PNF? Najlepiej sprawdź je w sieci. Co musisz zrobić? Wystarczy, że otworzysz czystą kartę i wpiszesz w nią hasło „szkolenia PNF” lub „kursy PNF”. Otrzymasz co najmniej kilkanaście wyników prowadzących do stron internetowych, które oferują kursy PNF. Po wybraniu najlepszej oferty nie pozostaje ci nic innego, jak zapisać się na jeden z nich, a następnie zacząć wykorzystywać nabytą wiedzę w praktyce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here