Zaburzenia osobowości utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają funkcjonowanie w społeczeństwie. Na szczęście można je wyleczyć, udając się do odpowiedniego lekarza. Z tego artykułu dowiesz się, jakie metody stosują psychiatrzy.
Zaburzenia osobowości – czym się charakteryzują?
Bardzo trudno jest zdefiniować słowo ,,normalność”. Każdy z nas jest inny, więc i osobowość będzie składać się z zupełnie różnych cech. Kiedy w takim razie możemy mówić o zaburzeniach osobowości? Osoby dotknięte tym problemem nie potrafią dostosować się do następujących zmian, ponieważ ich sposoby doświadczania rzeczywistości nie są elastyczne. Często spotykają się przez to z dezaprobatą ze strony społeczeństwa. Emocje spowodowane zaburzeniami osobowości są wyjątkowo silne. Pacjenci często odczuwają złość i smutek w sytuacjach, które w przypadku innych osób nie wywołałyby takiej reakcji.
Istnieje wiele różnych zaburzeń osobowości. Zaliczamy do nich między innymi: osobowość borderline, osobowość paranoiczną, osobowość schizoidalną czy unikającą. Każda z nich może wymagać innego leczenia.
Zaburzenia osobowości – leczenie w poradni psychiatrycznej
Zaburzenia osobowości wymagają terapii, a często również leczenia farmakologicznego. O tym, jaka forma leczenia zostanie podjęta, decyduje lekarz psychiatra. To specjalista, który ukończył studia medyczne ze specjalizacją z psychiatrii. Ludzka psychika nie ma dla niego tajemnic, dlatego potrafi odpowiednio zdiagnozować swoich pacjentów. Decyduje on również o ich dalszym leczeniu. Może zalecić stosowanie leków lub skierować do psychoterapeuty. Do poradni psychiatrycznej bez problemu można umówić się on-line, chociażby przez stronę https://psychiatrzy.pl/zaburzenia-osobowosci/. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę popularną frazę, na przykład ,,zaburzenia osobowości leczenie”, by znaleźć poradnię odpowiadającą wymaganiom. Terapia zaburzeń osobowości może być przeprowadzona w nurcie psychodynamicznym lub poznawczo-behawioralnym. Wszystko zależy od tego, jak zaleci lekarz.