Każdy organ wewnętrzny ma do spełnienia określoną funkcję w organizmie. Niesprawność choć jednego elementu naszego ciała prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Nie inaczej jest w przypadku wątroby, która również ma do odegrania bardzo ważną rolę. Jaką? Jak dbać o wątrobę na co dzień?
Za co odpowiada wątroba?
Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale wątroba jest bardzo ważna dla naszego organizmu i utrzymania równowagi wewnętrznej. Pełni ona w naszym organizmie ponad 500 różnych funkcji. Między innymi przekształca zjedzone pożywienie w czystą energię, dostarczając nam siły do życia i wykonywania codziennych czynności. Również wątroba wydziela żółć, niezbędną do trawienia większości pokarmów, co pozwala na wchłanianie najważniejszych witamin.
Organ ten jest magazynem witaminy A, D i B12 oraz żelaza, które mają bardzo duże znaczenie dla układu odpornościowego, nerwowego i kostnego. Bierze udział w syntezie węglowodanów, fosfolipidów i cholesterolu. Produkuje białka i aminokwasy.
Poprawnie działająca wątroba wpływa na dobre krzepnięcie krwi. To ona neutralizuje szkodliwe toksyny oraz bierze udział w metabolizmie wielu leków. Jeśli działa nieprawidłowo, może dojść do bardzo niebezpiecznego dla naszego zdrowia i życia powolnego zatrucia.
Poprawnie działająca wątroba wpływa na dobre krzepnięcie krwi. To ona neutralizuje szkodliwe toksyny oraz bierze udział w metabolizmie wielu leków. Jeśli działa nieprawidłowo, może dojść do bardzo niebezpiecznego dla naszego zdrowia i życia powolnego zatrucia.
Jakie problemy z wątrobą mogą wystąpić?
Problemy z wątrobą mogą być przez dłuższy czas niezauważalne, ale z czasem konsekwencje dolegliwości w obrębie tego organu zaczynają zagrażać życiu pacjenta. Niektóre schorzenia wątroby w pierwszej swej fazie przebiegają niemal bezobjawowo. Wynika to z tego, iż wątroba to narząd nieunerwiony więc nie może boleć. Jednak gdy pojawia się stan zapalny wątroby i dochodzi do powiększenia organu zaczynamy odczuwać kłucie w prawym boku. Najprawdopodobniej jest to nacisk jaki wywiera powiększona wątroba na unerwioną błonę surowiczą. Jeśli objaw ten utrzymuje się koniecznie trzeba skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem i ustalić przyczynę dolegliwości, gdyż równie dobrze może to oznaczać kamicę woreczka żółciowego.
Powiększanie się wątroby jest jednym z głównych objawów chorobowych, które mogą wskazywać na:
Powiększanie się wątroby jest jednym z głównych objawów chorobowych, które mogą wskazywać na:
- wirusowe zapalenie wątroby (WZW) – groźną chorobę zakaźną, prowadzącą do uszkodzenia wątroby,
- marskość wątroby – nieodwracalne uszkodzenie organu,
- autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
- ostra i przewlekła niewydolność wątroby,
- stłuszczenie wątroby.
O wątrobę warto dbać nie tylko wtedy, gdy zaczyna doskwierać pacjentowi, ale na co dzień. Dzięki temu nie będziemy zakłócać jej prawidłowego funkcjonowania. Profilaktyka chorób wątroby ma ogromny wpływ na jakość życia każdego z nas. Składa się na niż odpowiedni sposób odżywiania oraz stosowanie doraźnie lub przewlekle preparatów wspomagających pracę wątroby.
Dieta wątrobowa
Aby ulżyć wątrobie najlepiej unikać produktów spożywczych, które obciążają ten narząd. Najważniejsze to unikanie alkoholu, który jak wiadomo ma negatywny wpływ na hepatocyty, a długotrwale i regularnie spożywany powoduje marskość wątroby. Kolejna kwestia to wystrzeganie się tłustych i smażonych potraw oraz słodyczy lub innych dań opartych na cukrach prostych, które obciążają wątrobę i mogą prowadzić do stanu chorobowego jakim jest niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Warto zrezygnować też z produktów przetworzonych, które zawierają szereg dodatkowych substancji chemicznych, które są metabolizowane przez wątrobę. Zatem jak i co jeść aby wspierać pracę wątroby? Po pierwsze trzeba jeść regularne posiłki w małych porcjach, nie jeść potraw zbyt gorących i zbyt zimnych, włączać do diety lekkostrawne białka (chudy nabiał, drób, ryby), gotować na parze, dusić bez tłuszczu lub piec w folii, unikać grillowania, unikać ostrych przypraw i soli.
Suplementy, leki i zioła na wątrobę
Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zapoznać się z tym, jakie preparaty dla zdrowia wątroby są oferowane przez apteki. To między innymi suplementy diety i leki bez recepty na wątrobę – głównie preparaty ziołowe, między innymi te zawierające wyciąg z ostropestu plamistego, najlepiej jeżeli będzie to lek standaryzowany na zawartość sylimaryny, czyli substancji aktywnej. Sylimaryna chroni bowiem komórki wątroby przed działaniem związków toksycznych, wspomaga czynności wątroby spowodowane nadużywaniem leków i po różnego rodzaju zatruciach pokarmowych. Wyciąg z ostropestu zalecany jest poza tym osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu, ponieważ zwiększa produkcję żółci w wątrobie.
Inne tabletki na wątrobę mogą zawierać fosfolipidy, które regenerują błonę komórkową hepatocytów, wyciąg z ziela karczocha, który wspomaga funkcjonowanie wątroby i cały układ pokarmowy. Dobrze na rozkład lipidów oddziałuje wyciąg z liści ostrokrzewu paragwajskiego, zaś wyciąg z korzenia cykorii wpłynie na oczyszczenie organizmu z toksyn.
W aptekach i drogeriach (przykładowe preparaty na wątrobę dostępne są w Drogerii Olmed) dostępnych jest wiele środków z takim właśnie składem. Nie trzeba mieć recepty, aby móc je profilaktycznie zażywać. Jednak nawet zioła na wątrobę czy preparaty roślinne powinny być przyjmowane z odpowiednią rozwagą. Dlatego przy dolegliwościach w obrębie wątroby warto zawsze udać się na konsultacje do lekarza i wykonać panel badań wątrobowych.
[Głosów:0 Średnia:0/5]