Jakie produkty powinny znaleźć się w diecie przedszkolaka?

0
1046
Jakie produkty powinny znaleźć się w diecie przedszkolaka

Dieta przedszkolaka powinna być zróżnicowana, by zapewnić rozwijającemu się dziecku niezbędne składniki odżywcze i energię. Co powinno się znaleźć na jego talerzu?

Produkty mleczne, fermentowane i probiotyczne

Układ odpornościowy kształtuje się od małego. W dużej mierze wpływa na niego mikroflora jelit. Dla zachowania jej równowagi warto podawać dziecku produkty fermentowane, takie jak kiszonki, kefiry i jogurty, bogate w dobre bakterie. Jeśli maluch nie przepada za charakterystycznym smakiem fermentowanej żywności, możesz podać mu produkty probiotyczne, dostępne w aptece np. probiotyk dla dzieci w kroplach. Jaki probiotyk dla dziecka wybrać? Zwróć przede wszystkim uwagę na szczep bakterii. Najlepiej przebadany to Lactobacillus rhamnosus GG. Probiotyk dla dzieci (w kroplach lub saszetkach) pomoże uzupełnić naturalną mikroflorę jelitową.

Warzywa i owoce

Gdyby zapytać dzieci, zapewne u dołu piramidy żywieniowej powinna znaleźć się pizza i słodycze. Tymczasem najnowsza wersja tej piramidy zakłada jedzenie jak największej ilości warzyw i owoców. Dostarczają cennych witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które chronią przed chorobami.

Produkty pełnoziarniste

Pełnoziarniste pieczywo jest mile widziane w diecie dziecka w tym wieku – warto jednak je mieszać: pieczywo ciemne, jasne, graham itp. W przypadku obiadów warto podawać ziemniaki, ryż, kasze i pełnoziarniste makarony.

Zdrowe tłuszcze i białko

Mięso oraz ryby także są niezbędne w diecie przedszkolaka. Mięso to białko, a ryby to zdrowe kwasy tłuszczowe. Witaminy obecne w warzywach i owocach rozpuszczają się w tłuszczach, więc warto używać np. oliwy z oliwek. To samo dotyczy składników zawartych w mleku, dlatego najlepiej wybierać takie o zawartości tłuszczu 3,2%.

Duża ilość wody

Warto pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów. Nie powinno to być jednak cokolwiek do picia. Wszelkie słodzone czy kolorowe napoje wyrządzą więcej szkody niż pożytku, zaś zwykłą wodę można uatrakcyjnić, dodając do niej listek mięty, plaster cytryny czy inne owoce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here