Periodontolog to lekarz stomatolog, który specjalizuje się w zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu chorób przyzębia, czyli wszystkich tkanek, w których znajduje się ząb: kości szczęki, więzadeł zęba i błony śluzowej.
Periodontolog – Łódź
Periodontolodzy są ekspertami w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. Ta podspecjalność może być praktykowana tylko przez lekarzy, którzy posiadają certyfikaty zarówno w stomatologii ogólnej, jak i chirurgicznej. Lekarz periodontolog zajmuje się leczeniem takich chorób, jak zapalenie jamy ustnej, zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia i choroby przyzębia, a jego zadaniem jest podejmowanie działań profilaktycznych, aby zapobiec tym wszystkim chorobom w przyszłości. Periodontolodzy leczą nie tylko osoby z wczesną chorobą dziąseł, ale również te z ciężką chorobą dziąseł (zapalenie przyzębia) lub skomplikowaną historią medyczną. Lekarze oferują szeroki zakres leczenia zapalenia dziąseł, zapalenia przyzębia i chorób przyzębia. Mogą oni również leczyć pacjentów z poważnymi problemami z dziąsłami, stosując szereg procedur chirurgicznych. Podczas pierwszej wizyty lekarz periodontolog zwykle zapoznaje się z pełnym wywiadem medycznym i stomatologicznym pacjenta. Jest to niezwykle ważne, aby wiedzieć, czy pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki lub czy jest w trakcie leczenia, które może mieć wpływ na jego zęby i dziąsła, takie jak choroby serca, cukrzyca, a może ciąża.
Korekta dziąseł
Periodontolog bada dziąsła oraz sprawdza stan zębów i zgryzu. W tym celu lekarz periodontolog używa małego urządzenia pomiarowego zwanego sondą periodontologiczną i umieszcza je pomiędzy zębami i dziąsłami, aby określić, jak głęboka jest ta przestrzeń. Jeśli ma ona głębokość powyżej 4 mm, jest oceniana jako kieszonka przyzębna; pomaga to periodontologowi ocenić stan zdrowia dziąseł, co w połączeniu z innymi wynikami badania pozwoli na dobranie odpowiedniego leczenia. W celu określenia stanu kości poniżej linii dziąseł należy zawsze wykonać zdjęcie ortopantomograficzne lub panoramiczne zdjęcie rentgenowskie. Na podstawie dolegliwości pacjenta, badania jamy ustnej, wyników badania RTG i pomiaru kieszonek przyzębnych lekarz stawia diagnozę i zaleca leczenie. Leczenie periodontologiczne może być zachowawcze (czyszczenie przyzębia, skaling, leki, fizykoterapia) lub chirurgiczne (przeszczep kości i tkanek przy użyciu preparatów kostnych, membran).
Często leczenie pacjentów z paradontozą i zapaleniem przyzębia podejmowane jest przez konwencjonalnych stomatologów, którzy przeczytali kilka książek, przeszli kurs na temat leczenia stanów zapalnych dziąseł. Ich taktyka polega na utrzymaniu widocznego „zdrowia dziąseł” – bez krwawienia, bez ropy, mniej nieświeżego oddechu – za pomocą leków przeciwzapalnych. Metody te nie są w stanie wyleczyć już powstałej kieszonki, do której w dalszym ciągu dostaje się pokarm, płytka nazębna itp. Dlatego też zawsze dochodzi do nawrotów choroby, co ponownie prowadzi pacjenta do lekarza. Pacjenci z umiarkowaną lub ciężką chorobą mogą lepiej poradzić sobie z konsultacją z periodontologiem, który jest również wykwalifikowany w technikach chirurgicznych. Poproś swojego periodontologa o certyfikat chirurgiczny! Jak należy postępować po zabiegu higienizacji przyzębia?
Więcej informacji na stronie internetowej – periodontologia https://www.neodentica.pl/zakres-uslug/periodontologia/
Odwiedź też bloga: https://dombezograniczen.pl