Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu u niemowlaka – jak sobie poradzić?

0
1217
Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu u niemowlaka

Wiek niemowlęcy jest trudnym okresem dla rodzica/opiekuna. Musi on bowiem nieustannie zwracać uwagę na poczynania malucha, by odpowiednio zadbać o jego bezpieczeństwo. Wkładanie wszystkiego do ust przez malca zdecydowanie tej pracy nie ułatwia. Co zrobić w momencie gdy dochodzi do zakrztuszenia lub zadławienia? Kiedy dzwonić na pogotowie? Podpowiadamy!

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu u niemowlaka – nie panikuj

Nie ma wątpliwości, że panika to bardzo zły doradca. W przypadku gdy chodzi o zdrowie, a nawet życie malca jego opiekun musi zachować zimną głowę i stalowe nerwy. Te cechy to baza, jednak nie wiele da się zrobić bez wiedzy na temat pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu u niemowlaka czy tez starszego dziecka. Dlatego też warto czytać, sprawdzać, oglądać filmiki. Dzięki temu będzie się gotowym do działania.

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu u niemowlaka – działaj

W momencie gdy dochodzi do zakrztuszenia lub zadławienia najważniejsza jest szybkość i precyzja działania. Zaczyna się od podstawowych prób udrożnienia górnych dróg oddechowych. W przypadku gdy mówimy o zachłyśnięciu mlekiem wystarczy przekręcić dziecko na brzuch. Trzymając je na przedramieniu pozwala się by płyn sam wydostał się z jamy ustnej. W tym przypadku jest to koniec, dziecko można już tylko przytulić. Jednak gdy chodzi o zakrztuszenie pokarmem stałym lub ciałem obcym potrzebne są bardziej zdecydowane działania. Na początek zaczynamy od przekręcenia na brzuch i wykonania pięciu uderzeń między łopatki. Zaznaczmy że muszą być one zdecydowane i na tyle silne by móc udrożnić drogi oddechowe. Zazwyczaj na tym praca się kończy, ponieważ dziecko zaczyna normalnie oddychać.

Jednak w niektórych przypadkach o czym mowa np. na stronie https://rehabilitacjaopole.pl/pierwsza-pomoc-u-niemowlat/ należy przejść do kolejnych działań. W tym momencie należy naprzemiennie wykonywać uderzenia między łopatki (5) i uciski na klatkę piersiową (5). Nie jest to jeszcze resuscytacja. Do niej przechodzi się w kroku kolejnym kiedy dziecko robi się wiotkie i traci przytomność. Kiedy zadzwonić na pogotowie? W momencie kiedy po kilku uderzeniach nie udaje się udrożnić dróg oddechowym można wykonywać telefon alarmowy. Ostatnim momentem na to jest utrata przytomności dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here