Wzrok to najdelikatniejszy narząd w naszym ciele. Odbiera 80 procent informacji z otoczenia i bardzo łatwo narazić go na szwank. Z chorobami wzroku zmaga się coraz więcej osób. Sprzyjają im warunki, w jakich żyjemy i pracujemy. Jakie choroby wzroku u osób dorosłych występują najczęściej?
Przeczytaj też: http://www.e-stawiamnazdrowie.pl/choroby-narzadu-wzroku-u-doroslych-przyczyny-i-objawy/
Co powoduje choroby narządu wzroku u dorosłych?
Nasze oczy narażone są na nadmierną eksploatację zarówno w pracy, jak i po pracy. Ośmiogodzinna praca przed komputerem z pewnością nie służy wzrokowi. Jeśli dodatkowo pracodawca nie zapewnia dobrej jakości monitorów, chroniących wzrok, nie mamy odpowiedniego dobranego oświetlenia, a powietrze w miejscu pracy jest zbyt suche, jesteśmy na prostej drodze do tego, aby mieć problemy z narządem wzroku. Nasz relaks niestety też często wiąże się z odpoczywaniem przed telewizorem, ekranem laptopa lub telefonu. Dodatkowo robimy to już wieczorem, przy sztucznym świetle, co jeszcze bardziej naraża nasz wzrok na choroby. Warto więc zastanowić się nad higieną cyfrową i ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych na rzecz na przykład czytania książek.
Najczęściej występujące choroby wzroku u dorosłych
Nyktalopia, czyli kurza ślepota
Choroba ta objawia się przede wszystkim słabszym widzeniem w ciemności i przy ciemnym świetle. Wywołuje ją niedobór witaminy A, krótkowzroczność, zwyrodnienie siatkówki, czy też jaskra. Kurzą ślepotę nie zawsze można wyleczyć.
Jaskra
Pogorszenie wzroku w wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego lub nawet całkowita utrata wzroku. Z takimi objawami zmagają się osoby chorujące na jaskrę. Najczęściej powoduje ją zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Może być również spowodowana silnym stresem, migrenami czy cukrzycą. Oprócz pogorszenia widzenia, występuje również ból i zaczerwienienie oczu.
Zwyrodnienie plamki żółtej
Zwyrodnienie to wynika z uszkodzenia siatkówki. Objawia się, gdy ktoś proste linie zaczyna widzieć jako faliste lub zniekształcone. Przyczyną mogą być obciążenia genetyczne. Ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej wzrasta po 50. roku życia.
Zaćma
Zaćma zwana także kataraktą, również atakuje wraz z wiekiem, a jej ryzyko wzrasta już po 40. roku życia. Jej objawem jest zmętnienie siatkówki, a w konsekwencji utrata wzroku. Zaćma może być obciążeniem genetycznym, ale mogą ją również powodować czynniki nabyte. Wśród nich wymienia się cukrzycę, zapalenie przytarczyc, zapalenie rogówki, zapalenie twardówki, atopowe zapalenie skóry.
Odwarstwienie siatkówki
Ta choroba wzroku prowadzi do częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Szczególnie narażone są na nią osoby, które zmagają się z cukrzycą i atopowym zapaleniem skóry. Odwarstwienie siatkówki przypuszczać można, jeśli ktoś widzi błyski, pogarsza się jakość widzenia, ma się wrażenie jakby oko było czymś przysłonięte.
Zobacz też: http://www.longtimebeauty.pl/domowe-sposoby-na-piekna-fryzure-stosuj-wcierki/