Jak wybrać odpowiednie buty do żeglowania?

0
749
Jak wybrać odpowiednie buty do żeglowania

Jest to pytanie, które może nurtować nie jedną osobą chcącą rozpocząć przygodę z żeglowaniem. Wszak obuwia różnego rodzaju jest pełno, a każde z nich może wydawać się potencjalnie słusznym wyborem! Odpowiednia decyzja jest jednak bardzo kluczową kwestią z uwagi na nasz komfort podczas żeglugi, ale również i bezpieczeństwo. Zanim więc wyruszymy na podbój wód, należy odpowiednio się przygotować na każdą okoliczność.

Kilka dobrych rad

Żeglowanie może wiązać się z rozmaitymi sytuacjami głównie zależnymi od warunków atmosferycznych. Żeglując możemy spotkać się nie tylko z ciepłymi promieniami słońca, ale też z ulewami i silnym wiatrem. Właśnie dlatego buty na żagle są tak ważne! Na co wobec tego musimy zwrócić uwagę dokonując wyboru?

Przede wszystkim na wygodę! Nie powinno to nikogo zaskakiwać. Wybierając się w jakąkolwiek podróż, zarówno lądową jak i morską, istotna jest nasza wygoda. Mamy na celu spędzenie miło czasu, a nie męczenie się w niewygodnym obuwiu, które skutecznie może zepsuć nasz humor. Warto więc wybrać sprawdzone już buty lub te nowsze, które jednak mieliśmy parę razy na stopach, aby je rozchodzić. Odpuśćmy też sobie klapki i japonki. Buty na żagle powinny być przyległe i stabilne, aby nasza stopa nie była narażona na niepożądane urazy. Ponadto, powinniśmy wybierać takie obuwie, które będzie adekwatne do pogody. Jeżeli jest ona niesprzyjająca rozsądnym wyjściem będzie ubranie czegoś cieplejszego i nieprzemakalnego.

Dobrym pomysłem będzie też zastosowanie się do powiedzenia „przezorny zawsze ubezpieczony”. Mam tu na myśli przygotowanie się na niespodziewane sytuacje i zaopatrzenie się tym samym w parę dodatkowych butów na zmianę. Zapewni nam to komfort psychiczny i być może uratuje przed problematycznymi efektami nieprzewidzianych wydarzeń.

Z butami czy bez?

Można spotkać się z zaleceniami by poruszać się po ewentualnym pokładzie na gołych stopach. Może to być jednak ryzykowne w przypadku osób mniej doświadczonych. Goła stopa, tym bardziej pod wpływem wody (skóra staje się bardziej miękka), może być bardziej narażona na skaleczenia, uderzenia i inne nieprzyjemności. Jesteśmy wtedy też bardziej podatni na poślizg co może skutkować nagłym upadkiem. Nie ma sensu więc ryzykować niepotrzebnym uszczerbkiem na zdrowiu. W związku z tym poruszanie się boso warto zostawić bardziej doświadczonym osobom.

Buty na żagle

Buty na żagle

Wyjaśniliśmy sobie czy warto chodzić na boso oraz jakie warunki powinny spełnić nasze buty, aby zapewniły nam komfort żeglugi. Przejdźmy więc do konkretów, a więc do tego które z butów możemy rozważyć.

Z góry odrzućmy szpilki, koturny oraz wyżej wspomniane klapki. Jednak, jeśli posiadasz w swojej szafie trampki lub adidasy może to być strzał w dziesiątkę. Obuwie te z pewnością zapewni nam wygodę oraz stabilizację stopy, czyli warunki, o których mowa była wyżej. Sprawdzić się również mogą buty trekkingowe, które są przede wszystkim nieprzemakalne i zapewniają ciepło, co będzie sporym udogodnieniem w przypadku złej pogody. Można spotkać się również z opcją jaką są kalosze, jednak zdania co do ich praktyczności w trakcie żeglugi bywają podzielone.

Najlepszą opcją jednak będą specjalne buty żeglarskie. Sprawdzą się one doskonale zarówno u nowicjuszy jak i bardziej doświadczonych osób. Zapewnią nam przede wszystkim bezpieczeństwo i wygodę, a ponadto nie zaskoczą nas żadne okoliczności. Takie buty na żagle możemy otrzymać w specjalistycznych sklepach sportowych – zarówno stacjonarnie jak i w sklepach internetowych. Jest to idealna propozycja dla tych osób, które poważnie rozważają regularną żeglugę i wiążą z tym przyszłość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here