Natlenianie wody akwariowej

0
539
Natlenianie wody akwariowej

Tlen jest niezbędny do życia wszystkim zwierzętom, zaczynając od człowieka, a kończąc na rybce. Znajduje się w powietrzu, które częściowo rozpuszcza się w wodzie, co sprawia, że ryby w akwariach mają czym oddychać. Jednak aby proces ten zachodził wydajnie, powinniśmy go wspomagać.

Rozpuszczalność tlenu w wodzie

Na początek warto zastanowić się, jak wygląda rozpuszczalność tlenu w wodzie. Niestety nie jest ona zbyt wysoka, a wraz ze wzrostem temperatury jeszcze bardziej spada. Oznacza to, że cieplejsze akwaria mogą być znacznie gorzej natlenione niż akwaria chłodniejsze – to z kolei przekłada się na pogorszenie warunków życia rybek w cieplejszych wodach.

Temepratura to nie jedyny czynnik, który wpływa na rozpuszczalność tlenu w wodzie. Równie istotna jest powierzchnia wody. Im większa, tym więcej tlenu może się rozpuścić i tym lepiej zachodzi wymiana gazowa, która gwarantuje utrzymanie prawidłowego stanu wody. Właśnie dlatego większy problem z natlenieniem mają zawsze mniejsze akwaria, a szczególnie kule, w których lustro wody jest bardzo małe, a objętość duża. Między innymi z tego powodu z tych ostatnich powinniśmy po prostu zrezygnować.

Jak można zwiększyć natlenienie wody?

Aby rybki w akwarium miały odpowiednią ilość tlenu, należy zadbać o natlenienie wody. Oczywiście, nie jest możliwe, abyśmy każdego dnia wprowadzali go bezpośrednio z butli z tlenem do akwarium. Istnieje na to znacznie prostsze, a jednocześnie efektywne rozwiązanie. Wystarczy zdecydować się na funkcjonalny napowietrzacz, który sprawi, że więcej powietrza znajdzie się w zbiorniku – a wraz z nim także więcej tlenu.

Jak działa napowietrzacz?

Napowietrzacz to niewielkie urządzenie, którego dawna, zwyczajowa nazwa brzmiała brzęczyk. Urządzenie zawdzięczało ją nieustannemu buczeniu, które z siebie wydawało – na szczęście to już przeszłość, ponieważ współcześnie projektowane napowietrzacze pracują bardzo cicho. Zostańmy więc przy ich oficjalnej nazwie.

Nowoczesny napowietrzacz do akwarium często przyjmuje formę prostej, zgrabnej kolumny, wyposażonej w pompę ssącą. Zapewnia ona wtłaczanie powietrza do wody, co powoduje powstawanie w niej bąbelków. Są one jedynym przejawem pracy urządzenia. Co więcej, w nowoczesnych napowietrzaczach posiadasz możliwość regulacji przepływu powietrza, dzięki czemu zawsze jest go dokładnie tyle, ile potrzeba w danym akwarium, zależnie od jego objętości.

Napowietrzacz i filtr w jednym?

Jeśli zależy ci na minimalizacji ilości urządzeń, możesz też wykorzystać nowoczesne filtry do wody, które często oferują jednoczesną możliwość jej napowietrzania. W ten sposób będziesz mógł osiągnąć te same rezultaty, co przy użyciu dedykowanego napowietrzacza, a także zaoszczędzisz miejsce w swoim zbiorniku. To szczególnie ciekawa propozycja dla posiadaczy małych akwariów.

Z kolei w bardzo obszernych zbiornikach, jeśli praca jednego napowietrzacza wydaje się niewystarczająca, filtr może stanowić dodatkowe, drugie źródło powietrza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here