Pękające kąciki ust i opryszczka to nie to samo. Czym się różnią i jak z nimi walczyć?

0
875
Pękające kąciki ust

Pękające kąciki ust i opryszczka to przypadłości, które każdy z nas bardzo dobrze zna i walczy z nimi najczęściej w sezonie zimowym. Bardzo często jednak są one ze sobą mylone, a co za tym idzie stosuje się wobec nich złe leczenie, które zamiast zwalczać, tylko nasila objawy. Jak skutecznie odróżnić opryszczkę od zajadów? Jak je zwalczać? Na te pytania mamy odpowiedź!

Zajady – cechy charakterystyczne

Zajady to zapalenie kącików ust, które polega na ich pękaniu i jednocześnie tworzeniu się w tych miejscach bolących nadżerek. Tego typu zmiany często wywołane są przez zakażenia drożdżakowe, bakteryjne, lub różnego typu alergie. To, co sprzyja powstawaniu zajadów to przede wszystkim ciągłe, rutynowe oblizywanie ust – szczególnie na zimnym powietrzu. Zajady mogą powstawać także przez szerokie otwieranie ust, osłabienie organizmu, niedobory witamin (szczególnie z grupy B), cukrzyca i drażniące protezy dentystyczne.

Leczenie zajadów

Zajady leczy się raczej w sposób doraźny, zwalczając ich nieprzyjemne skutki. Leczenie zajadów może być także zależne od przyczyny ich powstawania, np. jeśli są spowodowane niedoborem witaminy B, to oprócz doraźnego leczenia, należy zacząć regularnie suplementować tą witaminę. Jeśli chodzi o środki wspomagające gojenie się zmian, to przykładem może być np. firma Lefrosch, która produkuje pomadki łagodzące podrażnione i popękane kąciki ust. Z tej samej firmy można znaleźć dużo innych produktów, które mają działanie nawilżające i zmiękczające, i świetnie poradzą sobie z zajadami.

Opryszczka – co to jest, przyczyny powstawania

Opryszczka w swojej medycznej nazwie ma słowo „pospolita”, ponieważ jest bardzo częstym schorzeniem u osób w niemal każdym wieku. Jest to choroba wirusowa, którą mogą wywołać dwa wirusy: HSV-1 i HSV-2. Różnica między nimi polega na miejscu występowania opryszczki – HSV-1 powoduje opryszczkę w górnych częściach ciała (wargi, jama ustna), natomiast HSV-2 głównie na narządach płciowych. Niezależnie od rodzaju wirusa, każda opryszczka wygląda bardzo podobnie. Wirus opryszczki przenosi się wraz z wydzieliną pęcherzykową z człowieka na człowieka. Najczęściej dzieje się to poprzez kontakt przy pocałunkach, przez używanie wspólnego ręcznika, picie z tego samego naczynia czy korzystanie ze wspólnych sztućców. Większość ludzi zaraża się HSV-1 w dzieciństwie, a HSV-2 podczas stosunku seksualnego. Nawrotom opryszczki sprzyjają takie czynniki jak:

  • przemęczenie,
  • gorączka,
  • promieniowanie UV,
  • miesiączka,
  • zabiegi stomatologiczne,
  • operacje chirurgiczne,
  • przewlekły stres.

Opryszczka – leczenie

Łagodne zmiany opryszczkowe na twarzy można leczyć samemu odpowiednimi preparatami i nie trzeba od razu udawać się do specjalisty. Natomiast jeśli opryszczka jest bardzo rozległa lub jej występowanie się powtarza należy udać się do lekarza, który wprowadzi odpowiednią antybiotykoterapię.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here